Здраво, јас сум Марија и сакам со вас да споделам еден природен лек кој многу ми помогна во мојата ситуација. Не се работи за болест или нешто слично, туку станува збор за незгода која на сите ни се случила барем еднаш во животот.

Како што почнаа пролетните денови, повеќе време поминуваме во природа. Завчера бев на излет со своите деца на убавото сончево време, а кога се вративме приквечер дома ноктот на левата рака толку многу ме б олеше и помислив дека сум го уд-рила негде.

Б олката не поминуваше, а јас веќе се подготвував да си легнам. Кога во тој момент го погледнав ноктот видов дека под него има парче дрво заглавено. Знам дека не се работи за итна состојба, но непријатноста беше толку голема што не можев да издржам и посакав веднаш да го извадам дрвцето со пинцета.

Го повикав маж ми од соседната соба и тој веднаш дотрча. Веднаш ја стери-лизиравме пинцетата и пробавме да го извадиме дрвцето со неа. Многу ме б олеше што не можев да из-држам и по 20 минути обидување, се откажав.

Ноктот ми стана црвен и б олен при најмал допир. Чувството е многу незгодно, сигурно знаете. Би отишла на лекар да ми го извадат дрвцето, но веќе беше доцна. Може да се случи на секому, па дури еднаш кога син ми имаше 6 месеци, не знам ни јас како успеа да му навлезе дрвце во ноктот, но за среќа не беше на-влезено толку дла-боко што веднаш успеавме да го извадиме со пинцета.

На маж ми му текна дека како мал често на неговата сестра ова и‘ се случувало и мајка им подготвувала некоја билна мешавина што ја оставала преку ноќ, а дрвцето се извлекувало само до утрото.

Иако беше доцна, тој се јави кај мајка му и го побара лекот. Зборуваа на телефон некои 10 минути, а свекрва ми е толку мила и добра жена што воопшто не се налути кога маж ми ја разбуди, туку веднаш му објасни сè во детали како да го подготвиме лекот.

Свекрва ми му кажала на маж ми 3 рецепти кои многу помагаат, но само 1 од нив бил најефекaсен. Првиот начин е да се завитка ноктот во облога со смола од ела, да се остави преку ноќ, а веќе следниот ден дрвцето само ќе се извлече, но овој начин е многу б олен и свекрва ми советуваше да го прескокнеме.

Уште еден начин кој и помогнал на сосетката на свекрва ми е облога од борова смола и сок од домати. На истиот начин се става на газа и се става како облога на ноктот. За неколку часа дрвцето се извлекува без проблем. Но, за ние што живееме во градот, малку потешко е да дојдеме до ваква смола.

Но, затоа, третиот и најефиласниот начин за да се извлече дрвцето е со помош на кралскиот тегавец. Се прави мешавина од сокот од широколистниот тегавец, пчелин восок (саќе) и домашна свинска маст испрана во 9 води.

Може да користите и друга домашна маст, а доколку немате може да користите и маслиново масло. Но, ефикасноста на лекот е поголема доколку користите домашна свинска маст испрана низ 9 води. Потребно е само да наберете тегавец и да купите восок и маст, ако веќе немате.

Лекот се става на газа и се прави облога да одстои преку ноќ. Наутро дрвцето ќе се извлече само по себе. Мене не ми се веруваше колку лесно успеав да го решам проблемот.

И благодарам на свекрва ми што ми го кажа овој лек бидејќи јас досега знаев само со пинцета да ги вадам малите шпици кои ќе ми се заг-лавеа под кожата. Исто така, не треба да се остави ноктот да заг-нои за да не дојде до инфекција.

Овој лек, исто така, се препорачува да го користат и оние кои имаат проблеми со габични инфекции на нозете. Се подготвува и се користи на истиот начин, а многу е ефикасен.

Свинската маст се користи долго време како главна состојка во исхраната, а порано било невозможно да се замисли јадење подготвено без неа. Свинската маст се смета за здрава храна за нашето тело бидејќи содржи олеинска киселина, која ја забрзува работата на срцето, го регулира нивото на холестерол и го намалува ризикот од срцев у дар.

Се користи не само во исхраната, туку и за козметички цели и како лек. Маста треба да се измие во девет води пред употреба. Процесот воопшто не е комп-лициран како што изгледа.

Ставете маст колку што ви треба за користење во еден сад, а потоа измешајте со вода. Откога ќе се измешаат, фрлете ја водата и заменете ја со нова и така повторете го процесот деветпати.

Оваа измиена маст е подготвена за употреба за козметички цели. Сите нечистотии предизвикани од растворање и испирање на солта се отстрануваат на овој начин и употребата е целосно безбедна.

Измиената маст е добра за целиот организам, не само за лицето. Маснотиите го штитат срцето и го зајакнуваат имунитетот, а доколку ги вклучите во вашата исхрана, ќе бидете многу поотпорни на сите болести.

Кога станува збор за нега на кожата, свинската маст станува сè попопуларна. Свинската маст е одлична за проблематична кожа и затоа се препорачува да ја користат оние кои имаат проблеми со брчки, мозолчиња, воспалени акни, дамки, лузни и други проблеми со лицето.

Ако петите и лактите ви се груби, а кожата во тој предел е испукана, едноставен и природен лек е да ги намачкате овие делови со свинска маст, да оставите да делува преку ноќ, а следниот ден исплакнете со млака вода, протријте го местото со пешкир, а мр-твата кожа веднаш ќе излезе.

Доколку ви пречи мирисот на свинска маст, во неа може да додадете некое есенцијално масло или миризлив крем. Брчките се јавуваат кога кожата ќе го изгуби колагенот кој и дава цврстина. Тоа се случува поради разни работи, не станува збор само за возраста. Младите девојки исто така можат да имаат брчки на лицето.

Најчестите причини за брчки се од генетска природа, но брчките можат да бидат предизвикани и од гримаси, смеење или намуртеност, може да се појават од диети кои не се соодветни за вашето тело, од хормонални нарушувања, премногу сонце..

Свинската маст за лице ја омекнува кожата и дава енергија. Дефинитивно ќе ги намали брчките и лицето повторно ќе биде еластично и меко. Свинската маст има специфичен и силен мирис, затоа секогаш додајте некоја миризлива состојка за да го неутрализирате мирисот.

Маската од брчките се нанесува на лицето со загревање, но не до вриење. Ставете да отстои 20 минути, а потоа исплакнете со ладна вода. Доволно е само 10 грама свинска маст. Оваа постапка е наједноставна и без никакви додатоци, и веднаш ја „пегла“ кожата на лицето.

Свинската маст е добра и за косата бидејќи го враќа сјајот и го зацврстува влакното. Исто така, свинската маст е добра за оште-тена и сува коса. Важно е да се нанесе на косата непосредно пред миењето, но не на коренот, туку на самата коса, односно околу 2 цм од коренот на косата. После тоа, косата треба да се измие на вообичаен начин.

Свинска маст за гине-колошки проблеми

Свинската маст е исклучително добра за лекување на разни гине-колошки проблеми, како што се бело пра-ње и воспаление на јајниците. Сè што треба да направите е да ја нанесете маста на подлога или памучна газа и оставете ја да отстои преку ноќ. Овој третман треба да се применува најмалку 7 дена.

Маст за хемороиди

Свинската маст е исто така добар лек за хемороиди. Сè што треба да направите е да го нанесете на погодената област и б олката, чешањето, црвенилото и другите симптоми ќе исчезнат многу брзо. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска