ПЛЕТЕНА КОРПА ОД ТЕСТО – рецепт за тестото и постапка на плетење

Освен што е многу декоративна и ја краси трпезата, во оваа плетена корпа од тесто може да се послужат разни мали печива или вапцани јајца за Велигден. На крајот, најмладите се најсреќни кога ќе им дозволите полека да ја кршат и да ја јадат…

Потребни состојки:

600-650 г брашно

250 мл вода

250 мл млако млеко

70 мл масло

1 коцка квасец

1 лажичка сол

3 лажички шеќер

1-2 јајца за премачкување:

Постапката погледнете ја во видео рецептот:

Loading...