Потребни состојки:

500 г брашно

1 сув квасец – 11 г

1 јајце 

250 мл млеко 

2 лажици шеќер 

1 прстофат сол

масло за пржење

џем

Постапка:

Активирајте го квасецот во топло млеко, па додадете јајце, измешајте, додадете сол, шеќер, брашно, па замесете го тестото.  

Покријте го со кујнска салфетка и ставете го на топло место додека волуменот да зголеми за 2 пати.

Надојденото тесто поделете го на помали парчиња (18-20 парчиња).  Секое парче развлечете го, во средината ставете од вашиот омилен џем или овошје, преклопете и прицврстете ги рабовите.  

Пржете ги пирошките во загреана тава со растително масло од двете страни додека добие златнокафеава боја, на умерен до тивок оган.