Потребни состојки:

6-8 батаци

4 главици кромид

2 главици лук

вегета, сол, црн пипер

околу 50 мл маслиново масло

Постапка:

Батаците е најдобро да се маринираат со зачините одвечер или неколку часови пред печењето. Завиткајте ги во фолија и чувајте во фрижидер.

Кромидот исечете го крупно, ставете го во огноотпорен сад заедно со батаците.

Лукот пресечете го на половина, па сето прелијте со масло, па печете првите 30-40 минути покриено со фолија во претходно загреана рерна на 200 степени.

Потоа тргнете ја фолијата, превртете ги батаците и вратете во рерна да испари вишокот течност и месото да зарумени.

Послужете со компири и салата по желба.