Комбинацијата од ѓумбирова вода со д иета базирана на банани, ќе ви обезбеди намалување на масните н аслаги до 80% доколку се придржувате на правилата.

Иако можеби сте слушнале и прочитале за бројни ефикасни рецепти за сла-беење, ова е веројатно најдоброто средство со кое најбрзо и најефикасно ќе се ослободите од ви-шокот килограми.

Освен што ги сого.рува вишокот масти особено на стомакот, кол.ковите и бу.товите, ѓумбировата вода може да го подобри вашето здравје на неколку различни нивоа. Основното правило е за појадок да јадете банана со чаша или две топла/млака вода. Останатите оброци треба да бидат лесни, помали и почести.

Особено некои ст.роги правила за остатокот од исхраната не постојат, освен што треба да ја пиете „ј апонската вода“. Дозволено е повремено да пиете кафе или незасладен чај, но се препорачува да не се претерува во количините. Она што мора да го исфр.лите се ал-кохолот и благото.

Ако не можете да им одолеете на колачите и тортите, тогаш изедете малку црно чоколадо со поголем процент на какао, најдоцна до 15 часот. Ако сакате солени закуски и грицки, тогаш најдобро е да сами да си приготвите пуканки со минимално масло и сол.

Последниот оброк треба да биде во 18 часот или најдоцна до 20 часот, а веднаш по будењето да испиете две чаши млака вода.

Ј апонска вода за с лабеење: рецепт и искуства од луѓе што ја пиеле. Под рецептот можете да ги прочитате искуствата.

Потребни состојки: 1,5 литри вода, 5-6 см корен од ѓумбир исечкан и 1/2 лимон исечкан

Постапка: ставете ја водата на оган да зоврие, а во меѓувреме измијте го ѓумбирот и излупете го со грепкање со помош на лажичка. Исечкајте го на тркалца и ставете го во зовриената вода. Намалете го огнот на тивко и варете додека ѓумбирот да омекне.

Исклучете го огнот и додека водата е топла ставете половина лимон исечкан на тркалца. По 2 минути процедете или соберете го ѓумбирот и лимонот со решеткаста лажица, а ѓумбировата вода складирајте ја во термос.

Пијте преку целиот ден топла ѓумбирова вода. Можете да додајте малку мед, но сосем малку. Треба да се пие долго време, неколку месеци за одлични резултати. Побаравме искуства од луѓе што ја пиеле ѓумбировата вода, па еве што велат тие:

С.П.: Ова е вистина, јас ос.лабев 7 кг за еден месец.

Т.С. : За да ос.лабам морав да одлучам – или ѓумбирова вода или да се омажам за погрешен човек 🙂 Одбрав да ја пијам оваа вода и не само што сум послаба, туку и посреќна!

Т.Л. : Ја пијам ѓумбировата вода секој втор ден зошто ми ја контролира гладта, помалку јадам, а секој втор ден – кога не пијам ѓумбирова вода, јадам лук и мед на гладно, наутро, па така тоа ми го одржува имунитетот. Не сум настинала дооолго време.

А.Т. : Јас секој ден го пијам овој напиток: во топла вода цедам сок од ѓумбир и сок од лимон, додавам листови од мента и малку мед. Презадоволна сум и не пропуштам ниеден ден. Тоа ми е секојдневна навика што прави да се чувствувам супер.

М.П.: Не ми е јасно зошто лимонот го ставаат во топла вода, па нели така се уништува витаминот Ц, ама очигледно делува, има тука нешто тајно во овој ј апонски метод.

Л.Л. : Јас почнав да го пијам овој пијалак ама додавам и лукче. За 3 седмици ос.лабев 5 кг без гла-дување. Кога станувам од спиење пијам една чаша и пред спиење уште една. Тоа е сè.

Л.Џ.: Го пијам веќе некое време и можам да ви кажам дека панталоните ми станаа големи 🙂 И не само што ослабев, туку немам веќе ниту б олки во зглобовите.

Коментар на Нена Лекич: „Морам да ја искоментирам оваа „ди-ета”. Напитокот служи за деток.сикација. Оригинален рецепт: Во 2 литри вода ставете еден помал лимон со кора пресечен на 4 дела (претходно лимонот се мие), додајте 1 краставица излупена и исечена на крупни парчиња, помало парче корен од ѓумбир.

Оставете да отстои преку цела ноќ. Наутро испијте 150 мл од приготвената вода. Во текот на денот распоредете ја количината вода до 1,5 литар. На секоја одлиена чаша вода, долијте нова количина вода. Секоја втора вечер правете напиток од свежи состојки.

Задолжително се прави пауза од две седмици. Максимално користење на ди-етата е два месеци. Во текот на користењето, намалете го внесот на шеќери (не целосно!) и внесот на леб (намалете ја количината и по можност користете препечен леб). СОВЕТ: Ниедна ди-ета не ја започнувајте без претходно светување со лекар!