Пиела сок од морков 8 месеци, а докторите и сите околу неа не можеле да поверуваат што и се случило

Авторката на голем број детски книги, родена во Висконсин 1943 година, Ен Камерон, била оперирана од рак на дебело црево во 2012 година.

Во моментот на зафатот, ракот бил напреднат во трет стадиум, а после операцијата писателката се чувствувала добро и ја одбила хемотерапијата.

Меѓутоа, кратко време после операцијата наодите покажале дека ракот кај нејзе напреднал до 4 стадиум и поради расејување на канц-клетките дошло до зафаќање и на белите дробови. Нејзината состојба била безнадежна.

Loading...

Меѓутоа, таа доживеала ремисија на болеста, а целиот свет околу неа биле изненадени од целиот пресврт на болеста. Таа успеала да го излекува ракот во 4 стадиум само со сок од морков и промена во исхраната, без хемотерапија и зрачење.

Лекарите и препорачувале хемотерапија, без разлика што прогнозите биле лоши и не и ветувале излекување. Таа ја одбила зошто верувала во алтернативни начини на лекување. Така наишла на податок за човеко по име Ралф Кол, кој успеал да го излекува својот рак со сок од морков, од количина приближна на 2 кг моркови дневно.

Така го започнала својот пат кон оздравувањето, пиејќи ја истата количина. Понекогаш, 3-4 дена го прескокнувала сокот, а ја применувала својата вообичаена исхрана.

После осум седмици секојдневно пиење на сокот од морков, CT покажало дека канцерогените тумори престанале да растата, дошло до мало намалување на туморот и отокот во лимфните јазли.

Следниот месец било утврдено дека нема нови тумори, нема отечено лимфни јазли, а постоечките тумори и натаму се намалувале.

На следниот преглед ракот веќе бил исчезнат, а сите отечени лимфни јазли се вратиле во нормала. После осум месеци непрекинато пиење на сок од морков, ракот целосно се повлекол.

Нејзината приказна беше пренесена од сите светски медиуми, но таа не е единствен пример, пред и после неа има бројни примери за ваква ремисија на болеста.

КАКО СЕ КОРИСТИ МОРКОВОТ КАЈ РАЗЛИЧНИ БОЛЕСТИ

АНЕМИЈА: За лекување на анемија се пие сок од морков во количина од 300 мл дневно, а покрај тоа може да се јадат и супи приготвени од овој зеленчук, салати, пире и слично.

АРТЕРИОСКЛЕРОЗА: Дневно се пие по 1,5 литар сок од морков, во текот на целиот ден, во голтки. Лековитото дејство е благодарение на дукаринот кој врши вазодилатација на крвните садови.

ЗА БОЛЕСТИ НА ЦРН ДРОБ: Се пие свеж сок од морков трипати дневно по 50 мл.

ПРОТИВ ГЛИСТИ кај деца: По 200 мл дневно или рендан морков помешан со рендано јаболко.

ЦРЕВНИ ЗАБОЛУВАЊА: Слаба работа, катар на црева, паразити во црева, подуеност, дијареа, морковот е најдобриот лек за овие состојби. Дури и кај најчувствителните лица, па дури и на бебиња во мали количества им се дава сок од морков за регулирање на цревните проблеми.

ЧИР НА ЖЕЛУДНИК или на 12-палечно црево: на гладно се пие по 100 мл сок секојдневно, бидејќи спречува создавање на вишок желудечна киселина и на тој начин спречува оштетување на слузокожата. Спречува ждригавица без штетни последици. Најдобро е да се пие по 250 мл сок од морков како дневна доза, рамномерно распоредена на трипати.

РЕУМА: секојдневно треба да се пие по 300 мл сок од морков, бидејќи со него се исфрлаат сите отровни супстанции кои се штетни по нашето тело и предизвикуваат гихт и ревматки заболувања.

ВОСПАЛЕНО ГРЛО или почеток на воспаление на бели дробови, сокот од морков е успешен кај лекувањето и на млади и на стари лица.

Морковот има лесно лаксативно дејство врз цревата )предизвикува празнење), а доколку се пие сок, тогаш спречува опстипација.

При стареење, замор, се послаба активност и ослабен организам, ослабен вид, единствено најдобар напиток е сок од морков со млеко: половина шолја млеко се меша со половина шолја сок од морков. Се пие секојдневно. Овој напиток подмладува и го победува стареењето.

Loading...