Песок торта-проверено добра! Готова е за 20 минути без печење-ПОСНО

Потребни состојки:

 • 150 мл вода или сок од портокал
 • 6 кесички пудинг од ванила
 • 500 г шеќер
 • 3 ванилин шеќер
 • 2 посни маргарини
 • 500-300 г посни мелени бисквити
 • 300 г кокос
 • 300 г мелени ореви или лешници
 • За глазура:
 • 150-200 г посно чоколадо
 • 3 лажици масло
 • се растопуваат и се прелеваат преку тортата.
 • Калапот мора да биде 28 см.

Напомена: ореви можете да ставите и 350 г.

Редослед на мачкање на филовите: бисквити, кокос, ореви, глазура.

 

Loading...