Потребни состојки:

 • 250 мл млеко
 • 1 лажица шеќер
 • 40 г свеж квасец
 • 500 г меко брашно
 • 500 г остро брашно
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • 2 јајца
 • 2 јогурта по 200 г
 • 3 лажици шеќер
 • 3 лажици масло
 • 1 лажичка сол

За премачкување:

Вода и сол или 1 жолчка и малку слатка павлака или 3 лажици брашно, 2 лажици сол и 6 лажици вода

Сите детали околу приготвувањето погледнете ги во видеото: