Педијатар од Загреб ми кажа еден совршен лек за кашлица и засипнато грло

Рецепт: Ивана – АВ

Постои начин како да се ослободиме од кашлицата и без антибиотици.

Сезона е на настинки и грип. Секаде каде и да се свртиме сите кашлаат, воздухот е загаден, преполно е со вируси и бактерии. Сите кашлаат, киваат, им тече носот…

Пред неколку години кога бев во Загреб, една стара докторка педијатар ми откри еден совршен лек за кашлица и зарипнато грло.

Верувале или не, лекот е најобично млечно чоколадо. Како на пример оние со форма на зајче што се продаваат за време на Велигден или некои слични чоколади.

Потребно е да сепостепено да се растопуваат во устата, исто како кога лижеме бонбона. Две-три коцки чоколадо се доволно, па се прави пауза.

Не смее да се пие ниту да се јаде после чоколадото, барем 15-тина минути.

На следниот напад на кашлица, постапката се повторува. Не треба да се претерува со чоколадото. Во текот на 24 часа промените се видливи. Уживајте во највкусниот лек и брзо закрепнување ви посакувам – Ивана.

Претходна статијаБрз сочен колач со јаболка, а покрај тоа и доста евтин
Следна статијаНе можев да одам од болки во нозете, а после десет дена од овој лек за реума и шилци, се дигнав и ми помина