Ова е интересен начин за приготвување на рибата со која сите ќе ги воодушевите, па дури и најпребирливите гости.

Потребни состојки:

500 г морска риба

1 кг крупна морска сол

2 белки

1 лимон

Зачини по желба

Постапка:

Рибата исчистете ја, но и ги вадете крлушките.

Белките изматете ги па промешајте ги со сол, а половината истересете ја во тепсија.

Ставете ја рибата во која сте наредиле парчиња лимон и зачини по желба.

Прекријте ја рибата со остатокот од солта.

Печете  во загреана рерна на 200 степени околу 20 минути.