Пченкарната свила е топ бр.1 за лекување на бубрези и отечени нозе

Не ги фрлајте тенките свиленкасти влакна кои се сместени под листовите на пченката.

Тие се природен диуретик и отстранувач на токсините од телото. Исчистете го нивна помош уринарниот тракт и ослободете со тегобите со мочниот меур.

Потребни состојки:

1 пченкарна свила сува
1 литар вода

Постапка:

Пченкарната свила распострете ја на памучна кујнска крпа и исушете ја на провев, а не на сонце. Кога ќе излезе сета влага од свилата, складирајте ја во хартиена кесичка.

Подготвка на чај:

Една шака пченкарна свила ставете во чајник и прелијте со две шолји топла вода, не премногу врела. Оставете да отстои 10 минути, процедете и пијте. Може да додадете и малку лимон.

При изразени тегоби може да подготвите чај од 25 г пченкарна свила со 1 литар вода и да пиете наместо вода.

Пченкарната свила ги топи мастите, помага при болки во зглобови, отечени нозе, помага при ноќно мокрење.

Може да се користи во диети бидејќи ги исфрла сите штетни материи од организмот.

Претходна статијаОвој освежувачки кремаст 15 – минутен колач се вика Мрзлива жена – поим немам зошто, ама е супер!
Следна статијаДоктор од Торонто предупредува: ако се превртувате во сон, за 15 години може да заболите од тешка болест