Основа на овој режим се домашни варива богати со хранливи состојки. Диетата со супа е базирана на течнни оброци кои се лесно сварливи и ги содржат сите неопходни хранливи состојки.

Овој режим на исхрана трае една седмица а можете да ослабете до 4 килограми. Важно е секој оброк да се состои од домашна супа, во неограничени количини.

Тоа би можеле да бидат бистри или крем супи, супи со месо или зеленчук. Во текот на тие седум дена одбегнувајте преработена храна, слатки и нездрави закуски.

Намалете го внесот на јагленохидрати на минимум и во супите ставете пилешко бело месо, фета сирење, грашок, грав, бидејќи се богати со протеини.

Супите можете однапред да ги приготвите, а за да не ви здодеат, експериментирајте со разни вкусови. Една голема чинија супа има околу 300 калории, а можете да си ја понесете и на работа во термос, да ја вакумирате во тегла или да ја замрзнете.

Добрата страна на оваа диета е што супите можете да ги јадете во неограничени количини.

Пред примена на диетален начин на исхрана, задолжително консултирајте се со вашиот матичен лекар.

Пред почеток на било каков диетален режим, консултирајте се со вашиот матичен лекар или нутриционист!