Овој посен колач со суво овошје е Уауууу! Мора да го пробате, само толку ќе ви кажам

Фото и рецепт: Мари

Е ова е навистина нешто што не смеете да го пропуштите. Мора да го пробате и тоа е сè што ќе ви кажам. Многу сум и благодарна на тетка ми за рецептот!

Потребни состојки:

Loading...

100 г суви сливи
100 г суви кајсии
100 г цели ореви
100 г цели лешници
1 голема лажица суво грозје натопено во рум
1 голема лажица какао
1 мала лажичка цимет
200 г шеќер
250 г брашно
5 големи киселкасти јаболка (не смеат да бидат слатки)
1 прашок за печиво

Постапка:

Во еден поголем сад ставете сливи, кајсии, ореви, лешници и суво грозје претходно натопени во рум. Не треба ништо да сечете, ставете ги цели плодовите.

Потоа изрендајте ги јаболката во смесата и повторно добро промешајте. Додадете брашно помешано со прашок за печиво и какао.

Мешајте со лажица или со рака, ако е потребно додадете уште малку брашно. Четириаголен калап за леб ( должина 30 см, ширина 11 см, длабочина околу 8 см) намастете го со маргарин и наросете го лебни трошки.

Смесата со лажица рамномерно распоредете ја во калапот и израмнете. Ставете да се пече во загреана рерна на 160 степени околу 1,5 час на долната решетка во рерната.

Бев воодушевена од колачот штом го пробав.

Loading...