Денес за читателите на НМД приготвивме еден многу интересен рецепт, а станува збор за одлична, а пред сè идеална замена за појадок од суви сливи, ленено семе и вода. Овој појадок можат да го конcyмираат и здрави лица, но пред сè се препорачува за оние кои имаат вишок килогpами и проблем со мрзливи црева.
Сите оние кои денот го почнуваат со поголема физичка активност и имаат потреба од покалоричен оброк, оваа комбинација можат да ја додаваат како додаток на нивниот вообичаен појадок или да го конcyмираат непосредно пред него, на гладно.
Доколку практикувате да си го правите овој појадок во подолг временски период, не само што ќе ocлабете и не само што ќе го забрзате вашиот метаболизам, туку исто така, ќе направите и одлична превенција од paк на дебело црево.
Потребно е сите состојки да ги ставите во блендер и да ги измиксате добро. Потоа смесата треба да ја оставите да отстои 15-тина минути, а потоа изедете ја, најдобро на празен стомак. Сувите сливи можете ситно да ги исечкате, а семето посебно да го сомелете, па потоа да ги помешате заедно (но, според подолу дадениот рецепт е многу поедноставно и побрзо).
Во првите неколку денови не треба да се грижите доколку овој појадок започне да ви приредува некои чудни појави во вашиот стомак (кркорење и појава на гасови низ цревата) кои може, но не мора да се појават, но и да се појават, истите со текот на времето ќе иcчезнат.
За кратко време функцијата на цревата ќе се врати во нормала и тие ќе профункционираат како никогаш досега. Не само што ќе ги исчистите вашите црева од заостанати парчиња екскремент, туку и вашата столица ќе стане редовна, односно ќе се врати нормалната перисталтика.
Редовното исфрлање на отпадот од телото е најдобрата превенција од paк на дебело црево. Сите токcини ќе се иcфлаат и едноставно ќе се зачyдите што сè може да постигне овој рецепт за две седмици, секако доколку бидете упорни и доколку редовно го конcyмирате. Еве што треба да направите:
ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 50 г суви сливи, 3 мали лажички ленено семе и 1 чаша од 200-250 мл вода. ПОСТАПКА: Лененото семе заедно со сувите сливи потопете ги вода (млака или на собна температура) и оставете да отстои 15-тина минути пред да ја ставите смесата во блендер. Ова семе содржи природна слуз која со киснењето во вода го испушта.
Токму оваа слуз одлично ги подмачкува цревата и го олеснува лизгањето и исфрлањето на екскрементот. Откако малку ќе набубри, целата содржина префрлете ја во блендер и вклучете на најбрза брзина. Може да користите и претходно смелено семе, но тоа треба да се прави непосредно пред употреба, бидејќи во таква форма лесно оксидира.
Смесата од сливи и ленено семе миксајте ја додека состојките убаво да се сомелат и да добиете компактна, изедначена смеса. Додека блендате на почетокот ќе забележите дека смесата е слузава и пенлива, но на крај ќе прими облик на некој убав џем, ќе видите и сами кога ќе го приготвите.

За неколку минути овој „џем“ за појадок е готов. Не го мачкате на лепче, ниту на палачинка, туку треба да го изедете каков што е. После тоа не треба да јадете ништо неколку часа, а во меѓувреме треба да пиете доста вода или чаеви.

За ручек може да имате некој добар протеински оброк, како што е варено бело месо, многу зеленчук, а овошје помеѓу оброците (овошјето не треба да се меша со друга храна и се јаде исклучиво на празен желудник).

Овој појадок воедно може да биде и одличен детокc и прочистување на организмот, доколку долго време не сте спровеле вакво или слично чистење. Оваа смеса можеби на прв поглед нема да ви се чини за нешто посебно привлечна.

Но, верувајте дека е толку вкусна и толку лековита, па кога ќе се навикнете првите недела дена до десет дена, ова ќе ви стане редовен појадок, бидејќи ќе ви ја дава потребната енергија, а цревата и целиот организам ќе функционираат перфектно.

Ќе се изненадите колку метаболизмот ќе ви се забрза, но и општо ќе се чувствувате повитални и поенергични, па толку ќе ја засакате оваа мешавина што нема да можете да си го замислите почетокот на денот без неа.