Овој рецепт ми го препорача пријателка. Таа вели дека е проверен и дека одлично ги регулира триглицеридите и холестеролот. Не може да наштети, а може да помогне.

Потребни состојки:

2 лимони, доколку е можно да бидат непрскани
50 см гранче рузмарин
6 лажици шеќер
2 литри вода

Постапка:

Доколку имате непрскан лимон, би било одлично, но доколку немате, купечкиот добро измијте го и оставете го некое време да кисне во раствор од сода бикарбона, бидејќи во рецептот е потребна и кората.

Откако ќе го истретирате лимонот, сомелете го на машина за мелење месо или во блендер. По можност претходно извадете ги семките.

Кога ќе прочитате во некој рецепт “гранче-две” рузмарин, вие всушност не ја знаете точната количина. Но, мојата пријателка ми објасни дека сепак, потребно е точно да се знае должината на гранчето, а тоа е 50 см. Може да бидат неколку помали врвови, но нивната вкупна должина да биде 50 см.

Сомелениот лимон и рузмаринот ставете ги во сад и налијте ги со 2 литри вода. Додадете шеќер и гответе додека водата да испари за половина.

Тргнете на страна и почекајте да излади. Потоа процедете и лекот складирајте го во стаклена тегла или шише.

Чувајте во фрижидер и секое утро штом станете од спиење испијте по една мала ракиена чашка.

Иако мирисот додека се готви лекот е многу интензивен, вкусот е всушност благ и нема да имате чувство дека пиете некој непријатен лек, напротив. Може да се испијат до три дози, но во зависност од тегобите, кај некои луѓе резултатите се подобруваат и нормализираат веднаш, уште по испивање на првата доза.