Напиток кој го подига имунитетот, ги исфрла сите отрови, поттикнува циркулација, спречува грип и настинка!

Потребни состојки:

1 ½ литри вода

3 китки магдонос

1 кг лимон

Сода бикарбона

Постапка:

Истријте го лимонот со малку сода бикарбона за да ја отстраните нечистотијата од кората. Најдобро е да најдете домашен лимон кој не е хемиски третиран.

Зовријте ја водата и оставете да излади.

Лимонот исечете го на тркалца, а магдоносот ситно исечкајте го.

Додадете ги состојките во изладената вода.

Оставете еден ден да отстои во фрижидер.

Следниот ден смесата изблендирајте ја до изедначување, а течноста чувајте ја во стаклена тегла или шише.

За најдобри резултати консумирајте околу 100 мл секојдневно.