Кога компирот во вид на пире или помфрит ќе ви здодее, еве една многу интересна идеја, во комбинација со многу сусам…. превкусно!

Потребни состојки:

500 г компир

200 г брашно

40 г путер/маргарин

50 мл вода

Сол, вегета

150 г кашкавал

200 г сусам

Масло за пржење

Постапка:

Излупен компирот исечете го на коцки и сварете го во вода во која сте додале малку сол, а потоа исцедете го и испасирајте го во пире.

Додека е топол компирот додадете вегета и путер. Кога масата малку ќе подизлади, измешајте брашно разматено со малку од водата во која се варел компирот и замесете тесто.

Готовото тесто поделете го на поголеми парчиња и на набрашнета површина формирајте ваљаци, па сечете ги на парчиња со саканата величина. На секое парче ставете коцкичка кашкавал и обликувајте топче, внимавајќи кашкавалот убаво да биде покриен.

Крокетите извалкајте ги во сусам и пржете ги во длабоко масло. Пржените крокети вадете ги на хартиена салветка за да се впие вишокот масло.