Воспалението на мочниот меур и уринарниот тракт е многу непријатен проблем предизвикан најчесто од бактериска инфекција. Кога урината предолго се задржува во каналите, може да се развијат бактерии, предизвикувајќи ткивото на уринарниот канал и мочниот меур да стане воспалено и болно.

Секој кој имал инфекција на мочниот меур знае колку е непријатна оваа состојба – болката е изненадувачки силна, а нагонот за одење во тоалет е исклучително чест. Народниот билкар Момчило Антонијевиќ има рецепт за чај против воспаление на мочниот меур!

„Комбинирајте неколку билки: корен од коприва, ајдучка трева и бобинки од смрека. Земете и диво оригано, помага и магдоносот, можете да користите тинктура или мешавина од чај.

Измешајте ги сите овие билки и направете сува смеса, а потоа една лажица од смесата прелијте ја со врела вода и оставете ја да отстои половина час. Овој чај се пие малку почесто, најмалку три шолји дневно, а идеално е пет и треба да го пиете најмалку две недели“, вели билкар Момчило Антонијевиќ.

Тој даде и „рецепт“ за маслото кое помага, а еве како се скористите!

„Разредете го есенцијалното масло од оригано со некое неутрално масло, како што се маслиново или сончоглед, нерафинирано. Потоа ставете неколку капки масло на дланката и масирајте го долниот дел од стомакот.

„Маслото од оригано има дури две супстанции кои имаат силно бактериостатско и бактерицидно дејство, што ја прави одличен сојузник во борбата против инфекциите на уринарниот тракт“, вели тој.

Враниловата трева или диво оригано популарно се нарекува и џоџан, бабина трева и мравјана. Во продолжение прочитајте го рецептот на калуѓерката Љубица која го откри рецептот за ефикасен лек против бактеријата која инаку многу тешко се лекува со конвенционални антибиотици:

ИСКУСТВО ОД АНА: Со овој лек ја излечив Ешерихија коли од корен – рецепт на сестра Љубица