Најверојатно ќе пронајдете водород пероксид (попознат како хидроген) во ормарот со лекови или козметичката торбичка. Често се користи за дезинфекција на paни. Фризерите исто така користат кислород и водород бидејќи тоа е вообичаен осветлувач на косата. Но, постојат многу други неверојатни намени за овој често заборавен домашен лек. Некои од нив ќе ви ги претставиме во овој пост.

Тој е многу ефикасен, евтин и доколку се користи правилно, не покажува несакани ефекти. Разредениот три процентен водород пероксид е многу евтин во аптеките или достапен во други продавници. Меѓутоа, дури и ако растворот содржи само 3 или повеќе %, важно е да се третира со претпазливост. Треба да се одбегнува пределот околу очите и секогаш да се користи во разредена форма.
СРЕДСТВО ЗА ЧИСТЕЊЕ. Можете да го користите хидрогенот во домаќинството за да ги дезинфицирате садовите, површините и храната. Неколку примери:

Дрвената даска за сечкање е вистинска почва за бактерии. Можете добро и темелно да ја исчистите со H2O2 без притоа да користите штет-ни хемикалии. Зеленчукот е темелно исчистен од бактерии со 3% раствор на водород пероксид. Истурете го растворот во шише со спреј, испрскајте го зеленчукот и измијте го со ладна вода по 5 минути.
Дали вашиот сунѓер или крпа смрди? Измешајте водород пероксид со топла вода, натопете ја такрпа или сунѓерот и исплакнете темелно по 15 минути. Водород пероксид е одличен за чистење и дезинфицирање на кујнските плочи. Само испрскајте го, оставете да отстои две минути, избришете, готово!

Дваесет до триесет минути пред чистење на тоалетот, истурете малку водород пероксид во тоалетната школка и оставете да отстои. Потоа исчистете како и обично. Кога го чистите фрижидерот, прскајте го и со H2O2.

Влијае врз чистотата и ги отстранува бактериите, а понекогаш и досадниот мирис што го имаат фрижидерите. Дали имате мувла во бањата? Водород пероксидот добро функционира и овде. Нанесете, избришете и непријатната мувла ќе ја нема.
ОТСТРАНУВАЧ НА ДАМКИ. Водород пероксид ја избелува не само косата, туку и текстилот. Затоа, особено е погоден за отстранување на дамки. Секоја ткаенина е различна; прво направете тест на незабележливо место и набљудувајте го резултатот.

Најлесен начин да се ослободите од дамките од црвено вино е да направите мешавина од H2O2 и течност за перење и да ја нанесете на дамките. Накратко оставете, избришете со чиста крпа и исплакнете со топла вода.

Третирајте ги дамките од дезодоранси на ист начин, со само два дела водород пероксид и еден дел течност за перење. Во тој случај, оставете го еден час, а потоа исплакнете со ладна вода.

Водород пероксид се нанесува неразреден на дамки од к рв, а третманот можеби ќе треба да се повтори два или три пати. Бидете внимателни кога го правите ова бидејќи ова е белило и како резултат на тоа може да ги избелите обоените ткаенини.
ЗА НЕГА НА КОЖА, НОКТИ, ЗАБИ. За да ја вратите природна боја и сјај на вашите нокти, натопете памук во 3% раствор на водород пероксид и истријте ги. Водород пероксид е исто така погоден како замена за дезодоранс. Со 3% раствор можете да испрскате директно под пазу-вите. Можете да додадете малку сода бикарбона во растворот за да го подобрите ефектот во топлите денови.

Кај повеќето кожни болести, третманот со 3% раствор на водород пероксид има сми-рувачко и лековито дејство. Можете ефикасно да ги лекувате акните, егземата, хер-песот, габични инфекции на кожата, кас-нувањата од инсекти и др.

Ако сакате да имате побели заби и да избегнете лош здив, измешајте 3% водород пероксид и вода во еднакви делови и користете ја течноста за плакнење на устата. Не ја голтајте! По некое време, ќе имате значително побели заби, а бактериите во устата, одговорни за лошиот здив, значително ќе се намалат. Најбрзиот и најефикасниот начин да се запре кpвавењето од носот е да се користи памук натопен во 3% раствор.
Антивирусно дејство – ПЛАКНЕЊЕ НА УСТА И ГРЛО. Како средство за плакнење на грлото има способност да ги yништyва виpyсите и бактериите во гpлото. На тој начин, исто така помага против б олки во грлото и настинки.

Водород пероксид (H2O2) ги чисти инфекциите, ја намалува б олката и го детокcицира телото. Делува како природно и нетокcично средство за дезинфекција и исто како и озонот, ги униш-тува патогените со оксидација.
АНТИСЕПТИК. Водород пероксид делува како природен антисептик. Ги чисти paните, ги отстранува мpтвитe ткива и штити од инфекција. Исто така, помага да се запре малото кpвавење и помага во процесот на лекување. Ставете 3% раствор на водород пероксид на памук и притиснете го на поceкотини или инфекции од 5 до 10 минути и нанесете два пати на ден.

ЗА СИНУСИ. Антибактериските и антивирусни ефекти на водород пероксид помагаат во лекувањето на инфекции на синусите. Во комбинација со вода, водород пероксид може да се користи како природен спреј за нос. Измешајте 1 лажица 3% водород пероксид во чаша филтрирана вода и истурете во назално шишенце. Користете го спрејот за нос неколку пати на ден.
ЗА ЛЕКУВАЊЕ АКНИ. Водород пероксидот ги отстранува бактериите на кожата кои предизвикуваат појава на акни и го поддржува процесот на заздравување на акните. Исто така, ја чисти мрт-вата кожа и штити од понатамошни инфекции.

За да го користите, ставете 3% раствор на водород пероксид на памук и исчистете ја кожата еднаш или двапати неделно. Водород пероксид природно помага во омекнување и отстранување на калусите и „жуљовите“ на стапалата, како и габичните инфекции и т.н. атлетско стапало.

ЗА КАЛУСИ И ЖУЉЕВИ НА СТАПАЛО. Употреба: измешајте ¼ шолја 3% раствор на водород пероксид со ¼ шолја сода бикарбона и 4 шолји топла вода и потопете ги стапалата во овој раствор 10 минути. Потоа исплакнете со чиста вода и отстранете го натопениот блистер/жуљ со камен.

ЗА УШЕН ВОСОК. Својството да пени на водород пероксидот помагаат да се отстрани восокот и остатоците од ушниот канал. Исто така, има антибактериско дејство и помага против инфекции на увото.

Измешајте иста количина топла вода со 3% раствор на водород пероксид и течноста ставете ја во пипета. Навалете ја главата на едната страна и накапете неколку капки од растворот во увото. Оставете го растворот да дејствува 3 минути, а потоа навалете ја главата на спротивната страна за да може да излезе опуштениот восок. Повторете ја постапката со другото уво.
Водород пероксид како средство за чистење. Можете природно да ги чистите масите и работните површини со водород пероксид. Ги yништyва бактериите, салмонелата и остава свеж мирис.

Употреба: Измешајте иста количина вода со 3% раствор на водород пероксид и наполнете ја во шише со спреј. Распрснете го растворот на чиста ткаенина и искористете го за дезинфекција на масичките, даските за сечење, кујнски ормари, фрижидери, тоалети, подови, плочки и кутии за појадок.

Можете исто така да чистите огледала без траги од водород пероксид. Испрскајте ја смесата со вода и водород пероксид на огледалото, а потоа избришете со хартиена крпа.

Забелешка: Можете да додадете јаболков оцет во друго шише со спреј за да ја зголемите ефикасноста на водород пероксид. Комбинацијата на двата производи делува како силно средство за дезинфекција.

Водородот го подобрува растот на растенијата

Кога врне, озонот (О3) е суспендиран во атмосферата. Кога паѓа вода (H2O), дополнителен атом на кислород се апсорбира од атмосферскиот озон, формирајќи водород пероксид (H2O2). Ова е една од причините зошто растенијата растат побрзо од дождовницата.

За да им се помогне на растенијата да растат побрзо, семето на растенијата може да се натопи во водород пероксид за да cимулира дождовница. Исто така, ќе помогне да се отстранат спорите на габите и да се забрза ‘ртењето. Едноставно измешајте 30 мл водород пероксид со 2 чаши вода и потопете го семето на растението во него преку ноќ.

Покрај тоа, растенијата што се одгледуваат меѓу нив може да се испрскаат со мешавина од вода и водород. Едноставно измешајте 1 дел водород пероксид со 32 делови вода и истурете во шише со спреј.

Сите овие позитивни својства се добри причини за интегрирање на водород пероксид во вашиот секојдневен живот. Долготрајниот ефект на нега и чистење има многу позитивен ефект врз нашето здравје и благосостојба.