Главни состојки:

500 г кори за пита (потребни се околу 10 листови)

Фил:

500 г мелено месо

2 главици кромид

1 рака сечкан магдонос

Сол, црн пипер

100 мл масло

За прелив:

200 мл јогурт

200 мл минерална вода

4 јајца

малку сол

Постапка:

Исечканиот кромид пропржете го на масло. Додадете месо, посолете и зачинете по вкус. Пржете на силен оган околу 10-15 минути со повремено или постојано мешање.

Обилно наросете ситно сечкан магдонос.

Во намастениот плех ставете две кори и наросете со филот кој може да биде и врел, не мора да го чекате да излади. Вака редете понатаму. Потрошете го целиот материјал и питата исечете ја на коцки.

Прелијте ја одозгора со изматени јајца, јогурт и минерална вода.

Оставете околу 15 минути за да впие преливот.

Питата печете ја околу половина час во загреана рерна на 200 степени. Кога е печена реш, повторно исечете ја.