ОВАА НАМИРНИЦА ЛЕКУВА ГАСОВИ И ПОДУЕНОСТ: Само 1 лажица секојдневно за здрав стомак

Подуеноста и гасовите предизвикуваат болки во стомакот, а поради тоа човекот се чувствува непријатно.

Решението се крие во јаболковата киселина која во себе содржи две клучни состојки за здраво варење и работа на цревата, а тоа се пектин и дигестивни ензими.

Пектинот ја поттикнува работата на добрите бактерии во цревата и помага храната правилно да се разложи во текот на варењето. Дигестивните ензими се важни за производство на желудочна киселина која исто така е многу важна за правилно варење на храната.

Ако стомакот ви се подува и ве мачат гасови, тогаш нешто не е во ред со вашата дигестија.

РЕЦЕПТ:

Помешајте две лажици јаболкова киселина во чаша топла вода и тоа пијте го секој ден. Експертите советуваат дека јаболковата киселина може да ја елиминира подуеноста и тегобите предизвикани од труење со храната, но за секој случај пред консумирање на овој природен лек, советувајте се со лекар, особено доколку имате некаков проблем со желудникот.

Претходна статијаПилешко со шунка и кашкавал – превкусно!
Следна статијаВо животот ве чекаат куп пари и бројни патувања: Бенките на овие 12 места носат среќа