Овие денови можете да си го промените животот и телото на подобро, а не само што ќе го стопите салото, туку ќе се чувствувате подобро, а резултатите ќе ги забележите веќе после два дена!

Ќе започне да ви расте поздрава коса и нокти, а кожата ќе ви се прочисти…

Поентата на оваа диета е да одбегнувате јаглени хидрати, а ќе ви биде лесно, верувајте!

Исфрлете ги јаглехидратите од понеделник до сабота, а во недела јадете ги за појадок и ручек. Потоа од следниот понеделник, повторно од почеток.

ОНА ШТО СМЕЕТЕ ДА ГО ЈАДЕТЕ:

-Секој вид месо (освен многу мрсно свинско, а може обично свинско месо)

-Млечни производи, со што помалку јаглехидрати, и не претерувајте со овие намирници, фета, Елла сирење, јогурт половина литар, кашкавал…

-Зеленчук (зелка, зелена салата, краставица, карфиол, брокула, кромид, домат, тиквички, аспарагус, спанаќ, целер, рукола… најмногу зеленчук со зелена боја, и помалку од зеленчукот со друга боја)

-Јајца на сите начини, а доколку ги пржите тоа нека биде на многу малку масло (една супена лажица).

-Јаткасти плодови (бадем, орев, кикирики… но од овие намирници е дозволено само една рака, не повеќе!

-Водата е многу важна во текот на целиот ден, најмалку 2,5 литри вода дневно

НЕ СМЕЕТЕ НИКАКО ДА ЈАДЕТЕ

-Било какво печиво, односно, никакво брашно

-Никако овошје, освен во недела

-Компир, соја, грав, боранија, никако тестенина, грашок, ориз, грицкалки, слатки…

-Сокови, шеќер никако

Првата листа ја користите првите 6 дена.

Седмиот ден за појадок и ручек воведувате тестенини, компир, ориз, се’ освен колачи и слатко, а доколку не можете да издржите, овој ден земете малку мед или интегрални кекси, неколку парчиња…

Потоа се враќате на првиот ден и повторно без јаглехидрати.

За еден месец ќе ослабете минимум 10 килограми, а можеби и повеќе.

Оваа диета ги напаѓа мастите на најдобар начин, а притоа ги сочувува мускулите.

Пред започнување со било каков диетален режим, консултирајте се со вашиот лекар и нутриционист!

ФОТО: Илустрација