Неколку луѓе имаат слушнато, а можеби и самите го одгледуваат моќниот зеленчук наречен „Ерусалимска артичока“. Ова растение слично на компир стана вистински кулинарски хит во последните неколку години, а причината за тоа се крие во неговите исклучителни лековити својства.

Латинското име на ова растение е Helianthus tuberosus. Познат е и како артичоката од Ерусалим или див компир. Во К ина се нарекува „јанг џианг“ и во традиционалната медицина коренот и лисјата на ова растение се користат како лек.

Лековита е кога се користи како храна, а се користи и во фармацевтската индустрија. Овој необичен зеленчук има и калориска вредност. На 100 грама артичока, содржи само 73 калории, што ја прави идеална храна за бор.ба против вишокот тежина.

Исто така е одличен избор за луѓе кои стра-даат од нарушувања на цревната флора бидејќи е богата со растителни влакна кои ја подобруваат работата на цревната флора и го регулираат варењето на храната.

Ерусалимската артичока е богата со витамини и минерали

Содржи многу калиум, кој е важен за контрола на крвниот притисок, редовно функционирање на мускулите и срцето, ја регулира водата во телото и преносот на нервните импулси и фосфорот, кој е неопходен за здравјето на забите и коските.

Само половина чаша свежа Ерусалимска артичока исполнува 20% од вашите дневни потреби за калиум. За разлика од компирот, Ерусалимската артичока не содржи скроб. Богата е со инулин, што не доведува до зголемено ниво на шеќер и инсулин во кр-вта и е одлична храна за дијабетичарите.

Напоредно со тоа, тој исто така содржи калциум, магнезиум, железо, витамин Б комплекс, витамини Ц и Д и провитамин А, а исто така е одличен извор на аминокиселини.

Ерусалимската артичока може да се јаде варена, печена или сирова, иако е најдобро кога е сирова, ситно изрендана во салата со мешан зеленчук. Може да се користи и како замена за друг зеленчук, како што се варен или печен компир.

КАКО да се користи Ерусалимската артичока?

Иако може да се јаде сирова како плод за закуска или рендана како салата, овој лековит зеленчук може да се готви и да се комбинира со други зеленчук или овошје. Ерусалимската артичока може да се послужи во форма на супа или салата.

Супа од Ерусалимска артичока

Потребни состојки: 4 корења од Ерусалимска артичока, 2 моркови, корен од магдонос заедно со листовите, 150 г варен компир, лажица безглутенско брашно, 3 лажици маслиново масло, малку сол по вкус.

Постапка: исечкајте ги морковот и магдоносот на коцки, запржете ги на маслиново масло и додајте брашно и еден литар вода со малку сол кога зеленчукот потемни. Во меѓувреме, излупете ги Ерусалимските артичоки, исечете ги на коцки и додајте ги кај другиот зеленчук. Кога артичоките ќе омекнат, додајте компири исечкани на коцки, промешајте и декорирајте со ситно сечкани листови од магдонос.

Салата од Ерусалимска артичока

Потребни состојки: половина килограм јаболка, половина килограм Ерусалимска артичока, сок од еден портокал, маслиново масло.

Постапка: излупете ги јаболката и артичоките и потоа изрендајте ги. Прелијте ги со сок од портокал и додајте лажица маслиново масло. Измешајте сè добро.

Maureen Barlin / Flickr.com