Оваа билка ме спаси од рак: маж од Бугарија открива неверојатно искуство и сега го споделува рецептот

Ова е приказна за еден човек од Бугарија во која се раскажува за неговата борба со злокобната болест. Неговата приказна на многумина им влеа надеж, а еве и зошто!

„Во 2002 година докторите открија бениген тумор во мојот мозок. Веднаш бев примен во болницата БЛД – Софија на операција. Туморот беше со величина од 5,5 см, но операцијата беше успешна.

Ме оперираа најдобрите неврохирурзи во Бугарија.

Loading...

После две години туморот ми се врати повторно и порасна со речиси иста величина. Морав на нова операција, овојпат ласерска, но после операцијата левата рака и нога ми останаа парализирани. Лекарите го испитуваат мојот тумор за кој излезе дека дека атипичен. Тогаш отидов на онкологија, по што следеше радиотерапија, но ни тоа не помогна. Туморот повторно порасна и би беше закажана нова операција. После операцијата отидов на рехабилитација и таму, за моја среќа, запознав еден човек кој ми го промени животот.

Тој човек боледуваше од рак на бубрезите. За жал, неговата операција помина неуспешно, а докторите му рекоа дека му се останати само уште 3-4 месеци од животот. Тогаш тој запознач една жена која му раскажала за билката која спасува животи и може да ја излечи оваа злокобна болест. Билката за која станува збор е црн бозел Sambucus nigra.“

Постојат 30-тина видови од фамилијата бозел, но најзначајните се црниот и црвениот. Бобинките на ова растение се многу ценети и од нив се приготвуваат сирупи, компоти, џемови, овошни сокови, ракија, вино и оцет, пити, пудинзи, сосови и преливи. Кај нас ретко се користат во народната медицина, а многумина за овие бобинки сметаат дека се отровни. Црниот бозел е грмушесто растение кое расте на отворени полјани, околу дворовите, во светли шуми и особени покрај речни канали. Неговиот цвет се користи за чај и сируп, а плодот потсетува на боровница.

Плодовите созреваат пред крај на август и во текот на септември и октомври. Плодот треба да биде добро созреан за да поседува лековити својства. При берењето треба да се отсече целата ќитка, а не да се скубат само бобинките едно по едно. Со берењето треба да се побрза бидејќи птиците веднаш го јадат.

„Кога ги берете бобинките, измијте ги и ставете ги во стаклени тегли, редејќи наизменично еден ред бобинки па еден ред шеќер, додека теглата да се исполни до врв и да се покрие со газа или платно. Чувајте ја теглата на место каде има сонце, за да може да дојде до вриење. После две седмици теглата треба да се затвори и да се чува во фрижидер.

Може да направите 2,3 или 4 тегли, но мора да имате најмалку две за да имате доволно од овој лек до следната година.

Употреба: најмалку по 1 лажичка секое утро на празен стомак, 10 минути пред оброк.

Човекот кој ми го раскажа лекот од оваа билка ме уверуваше за ефикасноста во нејзините лековити својства. Тој почнал да го консумира овој лек во моментот кога лекарите му соопштиле дека нема шанси повеќе за него. Месеци поминаа оттогаш а тој се’ уште е жив! Резултатите на контролата покажале дека ракот го нема.

Тогаш и јас почнав да го користам, но прво почекав два месеци за можам да го наберам црниот бозел, за да го приготвам лекот и да почнам да го консумирам. Четири години се поминати од мојата последна операција, а туморот не ми се вратил.

На многу луѓе им раскажувам за оваа чудотворна билка и после разговорот со една докторка разбрав дека една нејзина пациентка се излекувала од рак на дојка користејќи го истиот лек. Во текот на контролата и нејзините резултати покажале дека ракот исчезнал. Црниот бозел е корисен за имунолошкиот систем и за лекување на бројни болести. Плодовите од бозелот се најдобри и најпотентни кога се целосно црели, па кога берете доколку забележите некоја зелена и недозреана бобинка, најдобро е да ја отстраните. Плодот треба да биде црн, темен, мек.

Во почетокот вкусот на овој лек е малку непријатен, додека да се навикнете. Јас во почетокот имав чувство дека ќе повратам, но на крај се навикнав. Секој индивидуално го прима. Исто така, додека организмот ви се привикнува на лекот, бидете сигурни дека во близина има тоалет, зошто половина час после консумирањето ќе имате потреба да излезете во тоалет..

Да нагласам дека и здравите луѓе кои сакаат да го зајакнат својот имунолошки систем, исто така им го препорачувам црниот бозел. Помага против грип, на пример.

На сите им посакувам среќа и здравје и најмногу од се’ им посакувам излекување на тешко болните!“ – завршува човекот.

Loading...