Со текот на годините, нашето здравје станува сè повеќе нежно. Особено на крајот од секој ден, повеќето луѓе страдаат од болка или некоја непријатност. Тоа е затоа што нашето тело не може да се регенерира толку брзо и ефикасно како порано.

Други работи кои можат да бидат засегнати се нашата когниција и меморијата. Овој рецепт ќе ви овозможи да се иборите со сите овие проблеми одеднаш.

Во моментов постојат неколку начини со кои можете да ги успорите ефектите од староста. Меѓу нив се вклучуваат загатките и игрите како што е Судоку, за тренинг на нашите умови. Но, сето ова нема да ви помогне ако не ги конзумирате нутриентите што му се потребни на организмот.

Овој лек е сосема природен кој ги обезбедува сите потребни хранливи матертии за да се врати менталната будност. Од друга страна, доста е ефикасен и за обновување на слухот и видот, како и целокупната виталност.

 

Потребни состојки:

-Мед (3 лажици).
-Рен (125 грама).
-Ѓумбир корен (2 см).
-Цимет (2 лажици).
-Лимони (4 плодови).

Подготовка и употреба:

Прво измијте го и излупете го ѓумбирот добро . Заедно со ренот ставете ги во блендер и миксајте додека да добиете мазна паста. Исцедете го сокот од лимоните, додадете го во смесата и миксајте уште две минути. Најпосле, додадете ги медот и циметот, па измешајте повторно. Треба да добиете еден вид на сируп кој ќе го складирате во тегла со капак.

Од оваа моќна мешавина консумирајте по 1 лажица двапати дневно пред ручек и вечера. Втора варијанта е да ја консумирате пред вежбање.

Третманот трае 3 седмици а потоа направете пауза околу една седмица за да му се овозможи на телото да ги апсорбира сите хранливи материи. Потоа можете да ја повторите постапката.