Ако имате лоша дигестија, веројатно досега сте го забележале тоа – некои симптоми многу лесно се препознаваат.

Најчесто се јавува неконтролирана подуеност и зголемување на телесната тежина, а вас ве обзема чувство на немоќ и не можете да му се спротивставите на она што ви се случува.

Може да подригнувате, да испуштате неконтролирано гасови а неретко се јавуваат и акни. Живеете во кошмар а не знаете зошто тоа ви се случува!

Покрај овие чести знаци за лошо варење на храната, постојат и некои ретки, скриени знаци кои потешко се забележуваат. Сепак, овие знаци се многу полоши од акните и испуштањето гасови!

Ако ги имате повеќето симптоми што подолу ќе ги наброиме, треба да размислите во врска со преземање на некои промени во исхраната.

Ова се знаци кои апсолутно никогаш не смеете да ги игнорирате.

Симптоми кои укажуваат на поголем проблем во вашиот дигестивен систем:

• гасови (подригнување и неконтролирано, зачестено испуштање на гасови)

• Киселини во желудникот

• Хронично лош здив

• Чувство на подуеност

• Незаинтересираност за месо

• Лут мирис на потта

• Гадење

• Слаби и оштетени нокти

• Хронична дијареа или констипација

• Желба за кисела храна

• ректално чешање

• Акни

• хроничен недостаток на железо

• Егзема

• Б12 дефицит

Ако после секој оброк имате мачнини и непријатности, тогаш дефинитивно нешто не е во ред!

Вашиот дигестивен систем не функционира правилно, но не се грижете: Сите овие проблеми лесно се отстрануваат. Постои третман кој дури може да резултира со значително подобрување во квалитетот на вашиот живот!

Кои се причините за слаба дигестија?

Повеќето од овие симптоми значат дека вашиот желудник не произведува доволно киселина.

Желудечната киселина е од огромно значење за правилно варење на храната: таа ги уништува несаканите бактерии и вируси, помага да се разградат протеините и помага на храната се движи низ останатиот дел од системот за варење.

Оваа киселина е толку моќна што може да изгори дупка во вашиот тепих.

Храната која не е проголтана правилно, а продолжила да се движи кон дигестивниот тракт – значи болка за вас.

Тоа прави да се чувствувате подуени и може да доведе до тешки алергии на храна или автоимуна болест!

Храната е потребно добро да се соџвака пред да се голтне.

Кои се причините за слаба желудочна киселина?

Постојат неколку причини поради кои вашиот желудник не може да произведе доволно киселина. Изборот на храна е многу важен за одржување на здрав дигестивен систем.

Со неприродни масти и процесуирана храна лесно достапна насекаде, не е ни чудо што толку многу луѓе добиваат хронични цревни болки.

На вашиот дигестивен систем му се потребни намирници кои имаат висока хранлива вредност! Цинкот е особено важен во производството на желудочна киселина.

Друга причина за слаба дигестија може да биде густата жолчка. Во текот на дигестивниот процес, жолчката од жолчното ќесе помага во варењето на храната.

Ако оваа жолчка е премногу густа, таа ги неутрализира желудочните киселини што инаку е потребно во 12-палечното црево, но не може доволно добро да ги разложи липидите.

Со текот на стареењето, обично жолчката ја нема истата способност како кога сте биле млади, па затоа во повозрасни години луѓето почесто имаат проблем со варењето на храната.

Еден од поголемите проблеми со слабата желудочна киселина е што самиот проблем се пролонгира, не се презема ништо за негово решавање. А самиот од себе никогаш нема да се реши.

Тоа значи, дека ќе се вари помалку храна и ќе добивате помалку хранливи материи кои му се неопходни на организмот.

Од друга страна тегобите ќе се зголемуваат и влошуваат: ќе ви се зголеми телесната тежина, диетите нема да ви помагаат, па дури може и да ја влошите состојбата. Тоа е еден маѓепсан круг со лоши последици.

Совети за подобрување на варењето на храната

Ако ги имате овие симптоми, вие дефинитивно ќе сакате да си помогнете себеси и да се вратите во нормала. Постојат работи кои можете да почнете да ги правите уште денес и да се вратите на вистинскиот пат!

Најважното нешто кое треба да се направи е да се хидрате. Ова ќе помогне малку да се разреди жолчката.

Јадете цвекло во помали количини, но редовно, во водата додавајте лимонов сок и да јадете редовно, во почести, но помали оброци. Ако имате проблем со црниот дроб, обидете се што поскоро да го решите.

За да помогнете во создавањето на нормална желудочна киселина, треба да јадете храна богата со витамини и минерали, особено со цинк, калциум и витамин Б.

Одбегнувајте ригорозни диети и ограничување на храна. Диетите нема да ви помогнат туку само ќе ви го успорат метаболизмот.

Веројано никогаш повеќе нема храната да ви се вари како кога сте биле тинејџер, но сепак, не треба да очајувате. Во аптека можете да побарате ензими во суплементи кои многу ќе ви помогнат.

Направете корекција на менито и исфрлете од исхраната се’ она што ви пречи и што организмот дефинитивно повеќе не може да ви го вари.
Ќе се спасите од многу тегоби.

Јадете поздрава храна и слушајте си го телото.