Ова е еден стар руски рецепт за приготвување на на мевлем од јајце кое е одлично природно средтсво за б олни и воспалени зглобови, особено колена. Овој мевлем воедно пронаоѓа примена и во лекувањето на хемороиди, маститис, чиреви, забоболка, ангина и други воспалителни процеси.
Во Русија рецептот за овој мевлем веќе со векови се пренесува од колено на колено, што значи дека сигурно помага. Направете го сами и излекувајте се од многу болести. Овој мевлем многу лесно се приготвува, а потребни ви се само три состојки кои нема скапо да ве чинат. Може доста долго да стои, па не е лошо да се приготви и да се има дома, при рака.
Потребни состојки: 400 мл ладно цедено маслиново масло. Не е исклучено ни кокосовото масло, ако сакате убав и силен мирис. 1 јајце, најдобро да биде домашно, органскo и 60 г природен пчелин восок (побарајте од пчелар).
Постапка: јајцето сварете го, а од него земете ја само жолчката. Издробете ја ситно. Во еден сад ставете ги маслото и восокот. Загревајте на тивок оган, па кога восокот ќе започне да се растопува, малку по малку додавајте ја жолчката.
Маслото ќе започне да потпукнува, а доколку започне да пени, тргнете го на кратко садот, па повторно вратете го на ринглата, и се така, додека да се потроши целата жолчка. После тоа, процедете низ цедалка и складирајте во тегла. Пред да се стегне, промешајте неколку пати за да падне восокот на дното.
Воспалени синуси: растопете малку маст во лажица и веднаш вшмукајте во пипета. Ова треба да се прави брзо за да не се стегне маста. Капнете во носот по неколку капки двапати дневно со интервал од еден час. Постојат тврдења дека можете да се осло-бодите и од синуситисот, бидејќи ги „пробива“ каналите и го повлекува со себе целиот г ној.
Женски болести: фибромиом до 10 седмици, цисти на јајници, воспленија, маститис. Се ставаат тампони натопени во оваа маст, наутро и навечер. Постојат тврдења дека после 10 дена цистите целосно исчезнуваат.

За фибромиомите е потребно подолго време. Кај маститис се става хартиена салветка натопена во маст па одозгора се фиксира најлон кеса. По можност да се менува на секои два часа.
Г нојна ангина: апцеси во грлото, воспалени крајници. Ставете маст во грлото и мачкајте го вратот (како облога). Ако ова го правите навечер, повторувајќи ја постапката 2-3 пати, наутро апцесот се дренира.

Бронхитис, б олка во желудник, црева, чиреви на тело, инфекции на око: трипати дневно пред оброк, земајте по половина лажичка од маста.
Изго-реници, чиреви, р ани, отоци, забоболка, б олка во зглобови – се лекува со оваа маст. Се нанесува на заболеното место преку ноќ и се завиткува. Може само парче памук натопено во маст, ако р аните не се големи. Ќе бидете изненадени од резулатот.
Кај забоболка: маста се зема со чист прст и се мачка б олниот заб и непцето, б олката се намалува и повлекува. Трофички чиреви, гангрена, исто така ставајте хартиени салветки натопени во маст и менувајте на секои 2 часа. Од р аната ќе се извлекува гнојот.
При лекување на хемороиди – се прави тампон од газа и се става преку ноќ, 8-10 дена или додека да дојде до подобрување. Сè што се мачка – се прави навечер. Облогите на б олни зглобови, колената – се завиткуваат добро. Маста е добра за зајакнување на ноктите – се втрива во ноктите навечер.

Напомена: Восокот мора да бида природен, пчелин. За надворешна употреба може дас е користи било какво масло. За внатрешна е најдобро маслиново искомбинирано со малку кокосово.