Одлични грицки за пред ТВ. Моментално ова се нашите омилени грицки.

Потребни состојки:

1 ½ шолја брашно

2 лажици вода

3 лажици милерам (30% к.павлака)

1 лажица масло

1 лажичка сол

100 г рендано сирење или кашкавал

Начин на подготовка:

1.Сирењето измешајте го со милерамот, водата, масло и сол.

2.Додавајте малку по малку брашно и замесете тесто.

3.Оставете го во фрижидер половина час па развлечете го исечете коцки.

4.Избоцкајте со виљушка и наредете во тепсија.

5.Печете во рерна загреана на 200 степени 15 минути.