Ориганото е билка која со векови се користи за да ги збогати јадењата со својата специфична арома и да ги направи поубави, затоа што им дава доза на зачинетост и топлина. Се користи во свежа или сува форма, во мали количини, а има дури шест позитивни ефекти врз организмот.

Изобилува со антиоксиданти кои ги поправаат ш тетите направени од слободните радикали. На тој начин го штити организмот од воспалителни процеси. Маслото од оригано му помага на организмот да се справи со бројни ш тетни бактерии и вируси. Особено за оваа намена се користи маслото од диво оригано.
Зајакнувањето на имунитетот станува приоритет во сезоните на настинка и грип. Силниот имунитет е од клучно значење за тоа дали нашето тело ќе се бо-ри против вирусите и ќе се спротивстави на силните симптоми и долгорочните болести, или дали сепак ќе подлегне на симптомите.
Ако се грижите за вашето здравје, зајакнувањето на имунитетот треба да се гледа како клучно во секојдневниот живот. Имено, силниот имунитет е исклучително важен фактор во животот на секој човек и претставува „лична ар-мија“ која го штити телото од ин-вазија на штет-ни патогени, како што се вируси, бактерии и габи.
Имунитетот го штити телото од инфекција, па дури и од неколку видови на р ак. Затоа добро функционираниот имунолошки систем е важен за непречена интеракција со светот околу вас и одржување на здравјето. Имунолошкиот систем е, како што сугерира неговото име, систем, а не индивидуа. За да функционира правилно, му е потребна рамнотежа и хармонија.
Важно е да ги следите општите упатства за добро здравје, кој е најдобриот чекор што можете да го направите за природно да го одржите вашиот имунолошки систем силен и здрав. Зајакнувањето на имунитетот вклучува три важни фактори – редовна физичка активност, добро pacположение и правилна исхрана.
Дознајте детално како да го зајакнете имунитетот на природен начин, што влијае врз подигањето на имунитетот и кои се факторите и храната за имунитет што можат да имаат најдобар ефект врз подобрувањето на имунитетот.

Направете нешто добро за себе: секој ден испијте една шолја чај од оригано. Без разлика дали ќе користите свежа или сува билка, ориганото е популарен лековит зачин кој се користи веќе илјадници години.

Бидејќи ориганото, а особено дивото, е антиоксидативен, антитуморски и антиинфламаторен лек, помага и се користи во лекување на разни болести, особено на оние од инфективна природа.
Најчестиот начин на лекување со оригано е конcyмација на чај од оваа билка. Чајот од оригано може да се приготви од свежа билка или од сува. Препорака е овој чај да се пие 3 пати дневно. Бидејќи е антиканцероген, се препорачува да се пие по една шолја дневно како превенција од т ешки заболувања.
Како се подготвува овој чај: Ставете 1 лажичка оригано на 200 мл зовриена вода. Поклопете го тенџерето што е на рингла и оставете да вари уште 1 минута, па тргнете од рингла и оставете да отстои уште 15-тина минути.
Потоа процедете го чајот и оставете го целосно да се излади. Исцедете сок од половина лимон и додајте во целосно изладениот чај. Вака подготвениот напиток може да се заслади со 1 лажичка природен мед.
Чајот се пие исклучиво пред оброк, а доколку сакате да ослабете, не треба да додавате мед. Дијабетичари исто така не треба да го пијат чајот со мед, а трудници и доилки воопшто не смеат да конcyмираат оригано.
Чајот од оригано може да излекува или ублажи: г yшење, артритис, кашлица и настинка, дигестивни пречки, б олка во мускули, забоболка, акни, алергии, подуеност, замор, главоболка, б олка во увото, срцеви проблеми, киселини во желудник, инфекции во уринарен тракт и менcтpyални грчеви.