Ова е веќе магија: достапен напитокот кој го враќа видот и природната боја на косата !

Ако запрашате за мислење некој кој го користел овој природен лек, тој со задоволство ќе ви соопшти дека овој напиток првенствено го подобрува видот.

Исто така, ако го користите овој лек ќе забележите големо подобрување на изгледот кај кожата.

Меѓутоа, неверојатниот ефект на овој лек е дека ќе ги обои белите влакна и ќе го подобри волуменот на вашата коса.

Потребни состојки:

200 г масло од ленено семе

4 средни лимони

3 мали главици лук

1 кг мед

Постапка:

Лукот и лимонот ставете ги во блендер и измиксајте ги. Излупете само два лимона пред да ги ставите во блендер.

Потоа додадете масло од ленено семе и мед па повторно промешајте.

Смесата складирајте ја во стаклена тегла и цврсто затворете со капак. Чувајте во фрижидер.

Употреба:

Консумирајте по една лажица од смесата половина час пред јадење. Користете дрвена лажица. Консумирајте така или растворете во чаша вода, чај или друг напиток.

Се препорачува консумирање на лекот трипати дневно.

Претходна статијаТинктура од коприва за коса – најдобриот лек од природата за коса! Рецепт и искуства
Следна статијаЕдноставен колач на чаша, стар рецепт со само неколку состојки