Потребни состојки:

6 белки

200 г шеќер

2 лажици брашно

200 г мелени ореви

за крем:

6 жолчки

6 лажици шеќер

1 пудинг од ванила

1 лажица брашно

500 мл млеко

200 г путер/маргарин

100 г шеќер во прав

200 мл слатка павлака за шлаг

Постапка:

Изматете снег од белки, додавајте шеќер постепено, па на крај со лажица промешајте ги оревите и брашното. Истурете во намастен и набрашнет калап па печете на 180 степени.

За фил: измешајте жолчки, шеќер, ванилин шеќер, пудинг и лажица брашно, па сварете ги во млекото како пудинг. Во изладениот пудинг додадете пенасто изматен путер со шеќер во прав.

Добиениот крем нанесете го врз печената и изладена кора, а одозгора завршете со шлаг. Украсете по желба, изладете во фрижидер и уживајте.