За Васината торта се смета дека е автентична српска торта чиј рецепт датира уште од дамнешната 1908 година.

Време за приготвување: 60 минути (20 парчиња)

Потребни состојки за кора:

5 јајца

60 г шеќер

1 супена лажица меко брашно

50 г мелени ореви

За фил:

4 жочки

60 г шеќер

125 мл млеко

125 г шеќер

200 г мелени ореви

200 г путер

1 портокал

За шлаг:

4 белки

250 г шеќер

180 мл вода

 

Постапка:

Одвојте ги жолчките од белките. На ситно ренде изрендајте ја кората од портокал и исцедете го сокот.

Од белките изматете цврст снег. Со постојано мешање додавајте шеќер, и матете додека тој да се растопи. Додадете брашно, ореви и жолчки, па мешајте со лажица.

Смесата истурете ја во приготвен плех и печете во загреана рерна на 200 степени, околу 25 минути.

Оревите за фил потопете ги во млеко со 125 г шеќер и крако проварете.

Жолчките и 60г шеќер пенесто измиксајте ги на пареа, па изладете.

Изматете го путерот, додадете ги попарените ореви, кремот од жолчки, кората и сокот од портокал, па добро соединете ги сите состојки.

Изладената кора премачкајте ја со филот и украсете со шлаг од белки: Водата ставете ја да зоврие со шеќерот, и гответе додека да стане густ сирупот како мед.

Белките изматете ги во цврст снег па со постојано мешање додавајте од сирупот.