Онколозите се сигурни: Овој напиток значително помага во лекувањето на рак

Природата има ефикасни решенија за сите болести!

Ен Камерон успеала да го излекува ракот во четврта фаза само со сок од морков, без хемотерапија, зрачење и промена во исхраната. После операцијата од рак на дебело црево во трета фаза, состојбата се влошила и ракот пред крај на 2012 година метастазирал на бели дробови, со што се нашла во четврта, терминална фаза од болеста.

И препорачале хемотерапија, без разлика на тоа што надеж немало и не можело да и се продолжи животот. Таа ја одбила хемотерапијата и бидејќи веќе ги проучувала алтернативните методи на лекување, наишла на податок за Ралф Кол кој го излекувал својот рак со пиење на 1,5 литар сок од морков дневно.

Премногу морков, односно премногу бета-каротен значи добивање на каротенемија (пожолтување на кожата), но тоа е ништо во споредба со ефектите од хемотерапијата.

Така таа го започнала својот пат кон оздравувањето, пиејќи ја истата таа количина. Ова било единствената промена која ја вовела во својот живот – започнала да пие по 1,5 литар сок од свежо исцеден морков.

Во јануари 2013 година, после 8 седмици секојдневно пиење на сокот, ЦТ покажало дека канцерогените клетки престанале да растат и дека дошло до мало намалување на туморот и отеченоста на лимфните чворови. Во март 2013 година немало нови тумори, немало отечени лимфни јазли, а постоечките тумори и натаму се намалувале.

Јули истата година ракот исчезнал, сите отечени лимфни канцерогени јазли се вратиле во нормала. После осум месеци пиење сок од морков, ракот целосно исчезнал. Нејзината приказна беше пренесена од сите светски медиуми, но таа не е единствениот пример – ги има мноштво вакви примери.

Народната медицина, но и онколозите одамна го препорачуваат сокот од морков, но и консумирање на сиров морков во борбата против оваа зла болест. Освен што може да ги ублажи настанатите последици, добар и како превенција од болести.

СОКОТ ОД МОРКОВ Е ДОБАР ВО СЛЕДНИТЕ СЛУЧАИ:

-Го подобрува видот:

Сигурно сте слушнале дека морковот е добар за видот и тоа е научно докажано. Изобилува со витамин А кој позитивно влијае врз подобрување на видот.

-Го зајакнува имунолошкиот систем

Ова е особено важно во текот на сезоните со вируси. Покрај здрава исхрана, доволно спиење и редовно спортување, можете да пиете и чаша сок од морков. Во овој сок има многу витамин Ц, кој како што знаете, самото тело не е во состојба да го произведе.

-Ја подобрува состојбата на кожата

Благодарение на витамините А и Ц, кожата произведува повеќе колаген, што гарантира младолик изглед.

-Помага во контрола на притисокот

Ако боледувате од хипертензија, сокот од морков дефинитивно ќе ви помогне. Калиумот помага во елиминирање на негативните ефекти од солите и го држи притисокот под контрола, а добар е и за срцето.

-Помага кај стомачни проблеми

Сокот од морков е одличен за регулирање на работата на цревата и елиминација на гасовите.

-Намалување на холестерол

Покрај притисокот, сокот од морков помага во одржување на холестеролот, што има блогопријатно дејство врз здравјето на целото тело.

Loading...