Оние кои пијат по 1 лажица дневно, не се закашлале 30 години…Домашен сируп против сува кашлива, одличен Експекторанс…

За да го приготвите овој сируп ќе ви бидат потребни 3 намирници: меласа од грозје (маџун), маслиново масло и лимон. Лицата кои се алергични на некоја од состојките не треба да го консумираат.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

2 супени лажици маслиново масло
1 супена лажица меласа од грозје (маџун)
2 супени лажици лимонов сок

ПОСТАПКА:

Во еден сад измешајте ги сите состојки за да добиете еднолична смеса. Складирајте ја во соодветен помал сад, а пред секој употреба добро протресете. Не правете голема количина одеднаш, зашто со подолго стоење се губат лековитите својства.

УПОТРЕБА: 1 супена лажица дневно, 2 часа после оброк.

КАКО ДЕЛУВА?

Помага во ублажување на гребење, болка и воспаление во грлото. Ја зголемува отпорноста на телото против респираторни заболувања како грип и настинка. Добро е за анемија.

МАЏУН: Оваа чиста органска намирница освен како храна, сè повеќе е барана и како лек.

Докажано е дека маџунот се наоѓа на прво место како лек за peгенерација на црниот дроб, а болните од жолтица и циpoза имаат доста полеснотии во лекувањето со овој сируп. Се користи и кај болести на белите дробови, анемија и имунитет.

Постапката можете да ја погледнете ОВДЕ. Рецептот за домашен маџун (сируп од грозје) можете да го прочитате ОВДЕ.