Навистина, зошто ѓумбирот е лек за многу болести? Зарем не е доволно да се имаат лековити корења, лисја и билки од своето поднбје, кои во својот уникатен состав ги имаат сите корисни микроелементи, витамини, органски киселини кои имаат способност да ги намалуваат воспаленијата?

pixabay.com

Списокот на корисните својства од обичната камилица или лимон не е помал од оној на ѓумбир. Многу е напишано за ѓумбирот, за третмани со помош на неговиот свеж корен или пак неговиот прав…

Се споделуваат разни рецепти, но никој не објаснува конкретно зошто токму ѓумбирот се користи во толку многу рецепти, зошто токму тој може да излекува многу болести и која е неговата тајна?

Ѓумбирот има единствена способност да го прочистува организмот од речиси сите видови от-рови, кои се внесуваат преку храната, ал-кохолот, хемикалиите од средствата за чистење и шминките, како и од зрачењето…

KNOW MALTA by Peter Grima / Flickr.com

Алтернативната медицина со децении тврди дека е – директна. И официјалната медицина полека почнува да го прифаќа овој факт.

Ток-сините се – главните причинители за многу болести! Тие го тру-јат нашето тело, предизвикуваат деге-нерација на клетките, што доведува до он-колошки заболувања (р ак). Ток-сините се собираат на ѕидовите на кр-вните садови и стануваат причина за хипертензија, мултиплекс скле.роза, мозочен у дар, срцеви заболувања.

Оние ток-сини што се акумулираат во цревата доведуваат до гастритис, колитис, чиреви, панкреатитис, нарушен метаболизам, ендокрини заболувања, дијабетес. Солите (и тие се исто така еден вид ток-сини) кои се таложат во зглобовите, предизвикуваат артритис и остеопороза.

Како што можете да видите, речиси и да нема некоја посе-риозна болест што не е предизвикана од ток-сини во телото. Но, ѓумбирот е тој што може да го „изго-ри“ сето ова ѓ убре, да го исчисти организмот и на тој начин – да го доведе до здравје на природен начин, односно без непотребни агре-сивни терапии и без непотребни строги процедури.

Ѓумбирот ќе ви помогне да го вратите здравјето, доброто расположение, убавиот тен на кожата и сјајот во очите. Ја прочистува кр-вта, го забрзува варењето и го „сого-рува“ целото непотребно ѓ убре во организмот, патем и ослободува од вишокот масни наслаги.

Алтернативната медицина топло препорачува започнување на какво било лекување со третман за чистење, во спротивно целото насобрано „ѓ убре“ во организмот ќе доведе до враќање на болеста! Притоа, сама по себе, постапката за прочистување на телото може да доведе до целосно оздравување!

Оригинални рецепти од ѓумбир од лекари по р уска алтернативна медицина

Подготовка на напиток од ѓумбир.

Еден помал корен (10-20 г) ѓумбир или 1 лажичка ѓумбир во прав прелијте со 200 мл врела зовриена вода и оставете го да отстои 10 минути. Додајте лажичка мед и сок од лимон (по вкус).

Употреба: половина наутро на празен стомак, половина час пред јадење, другата половина во текот на денот во мали голтки помеѓу оброците. Овој напиток го забрзува метаболизмот, ги неутрализира насобраните ток-сини во организмот и помага за подобро варење на храната. Напитокот можете да го пиете секој ден.

Ѓумбир за чистење на црниот дроб. За долгорочно и систематско чистење на црниот дроб (особено во третманот на ал-кохолизам и по последици од хемо-терапија), се користи тинктура од ѓумбир.

Тинктура од ѓумбир. Рецепт:

Измијте гедент корен од ѓумбир со средна големина (30 г) и изрендајте го заедно со лушпата. После тоа, ставете го ренданиот корен од ѓумбир во темно стакло или сад од порцелан. Прелијте го со 200 мл р акија, затворете го садот и оставете го на темно топло место 10-14 дена. Се разредува со дестилирана или ладна превриена вода во сооднос 1:1

Тинктурата се зема на празен стомак 10-15 минути пред оброците според следнава шема:

Треба да се започне со 10 капки, зголемувајќи ја количината секој ден за 2 капки во времетраење од 15 дена. Кога ќе достигнете 40 капки на ден – треба да продолжите да ја пиете тинктурата уште 15 дена истата доза (40 капки) секој ден.

А, потоа постепено го намалувате внесувањето (минус 2 капки на ден) во спротивна насока, доведувајќи го на крај до 10 капки последниот ден. Направете двонеделна пауза и повторете го третманот.

Тинктура од ѓумбир „Имунитет“

Оваа тинктура од ѓумбир има исклучителен ефект во подобрувањето на имунитетот на целиот организам и делува одлично во сезона на грип, настинки и респираторни инфекции.

Рецепт

Излупете 400 г свеж корен од ѓумбир, изрендајте го и прелијте го со 1 литар ал-кохол или квалитетна р акија. Оставете да отстои 3-4 недели на топло место (не претопло), повремено протресувајќи ја теглата/шишет. Кога тинктурата ќе стане жолта, процедете ја.

Кон-сумирајте по 1 лажичка после појадок и ручек. Оваа тинктура не ја користете навечер. Ѓумбирот може да го подготвите со мед, лимон и лук. Еднакво е ефикасен и исклучително здрав.

Овој рецепт го применувам од време на време, особено зимен период. Целото мое семејство е секогаш здраво и силно во зимскиот период (на децата секогаш без искучом им подготвува витаминска, а за себе со ѓумбир и мед), а со овој рецептуспеав да ги надминам и теш-ките последици од минатогодишната хемо-терапија.

Нема да пишувам многу за да ги набројам сите квалитети на ѓумбирот и другите состојки на овој рецепт (има многу слични рецепти на социјалните мрежи), но овој е испробан и токму овој ме „врати“ во ж ивот и топло им го препорачувам на сите.

Потребни состојки: 500 г мед (користев ливадски) и тегла од 700-800 мл (не помала), 2 средни или 1 голем корен од ѓумбир, сок од 1 лимон или цел лимон исечен на парчиња, 3-4 чешниња (или 1 мала главица) лук.

pixabay.com

Изрендајте го ѓумбирот, исцедете го сокот од лимон или пресечете го на парчиња, ситно исечкајте го лукот. Ставете го сето ова во тегла со мед, но не ја преполнувајте (треба да биде наполнета малку повеќе од половина), бидејќи лимонот и ѓумбирот ќе ослободат сок. Дури тогаш дополнете ја теглата со мед.

Ако сте б олни, јадете по 3 лажици на ден. Поради превенција и зајакнување на имунитетот, доволно е 1-2 лажици на ден. Бидете здрави!

KNOW MALTA by Peter Grima / Flickr.com