Сте слушнале за пиење вода со лимон, разни зачински билки и додатоци во вид на сечкано разновидно овошје и зеленчук, но денес ви претставуваме една необична верзија од која ќе имате најмалку сто благодети. Станува збор за вода со коприва, омилениот напиток на сите билкари.

Вода од коприва – НМД.мк
Овој рецепт многу се користел уште многу одамна, бидејќи дава сила и енергија, а за него билкарите велат дека е одличен и за доилки, бидејќи ја поттикнува лактацијата, а го подобрува и имунитетот.

Вода од коприва – НМД.мк
Факт е дека копривата претставува своевидно складиште на многу важни витамини. Содржи двојно повеќе витамин Ц од црните рибизли и лимоните, повеќе каротин од морковот, многу витамин Е, како и доволни количини на железо, магнезиум, калиум, флавоноиди и разни органски киселини кои му се неопходни на организмот.
Копривата ги поправа и активира најважните процеси во организмот, како што е работата на метаболизмот, ја зголемува отпорноста на добрите бактерии од штетните ефекти на околината, го подобрува здравјето на цревата и го зајакнува имунолошкиот систем.
Наједноставниот начин да му ги дадете на вашето тело сите придобивки од копривата е да пиете вода од коприва. Најдобро би било да користите свежа билка, набрана од еколошки чиста средина, но доколку во моментот немате свежа, тогаш користете сува.
Доволно е едно стебленце или две помали да потопите во сад со вода, и да ја оставите билката да кисне најмалку еден час, а најдобро преку цела ноќ. Може да приготвувате и поголема количина.

Вода од коприва – НМД.мк
Процедете ја водата и пијте ја наместо други течности во текот на денот. Најдобро е денот да го започнете со чаша вода од коприва. Освен за пиење, водата од коприва може да се користи и за миење на косата.

Вода од коприва – НМД.мк
Познато е дека копривата е еден од најмоќните природни лекови за првут, убаво ќе ги отстрани маснотиите, а косата ќе расте побрзо, ќе добие висок сјај и еластичност, и многу убаво ќе мириса на природна свежина.
Забелешка: Важно е да се користат коприви кои растат во природа, а не во град. Најдобро е да се користи свежа билка. Конcyлтирајте се со вашиот лекар пред да користите каков било природен лек.