Одлична пита со сирење: Рецепт поинаков од оние што ги користев порано, пробајте

Се приготвува со готови кори, а мерка е шолја од 250 мл.

Потребни состојки:

1 пакување квалитетни кори 500 г
3 јајца
1 шолја јогурт
1 шолја масло (оставете малку за премачкување на корите)
1 шолја пченкарно брашно
сол по потреба
по желба сусам за наросување
1 прашок за печиво
500 г ситно сирење

Постапка:

Пченкарното брашно измешајте го со прашок за печиво. Јајцата, јогуртот и маслото исто така изматете ги.

Loading...

Измешајте го брашното со мешавината од јајца. Сирењето пробајте го, па доколку е несолено – посолете го по ваш вкус. Сирењето останува посебно.

Корите поделете ги на по 4 кори. Јас добив 3х4 кори. Земете ја првата кора, премачкајте ја со масло, ставете ја втората кора, и премачкајте ја со смесата од брашно и јајца.

Ставете ја третата кора, премачкајте со смесата, па ставете ја четвртата кора, и неа премачкјате ја со смесата. Преку четвртата кора исто така наросете сирење (1 /3 од вкупната количина).

Свиткајте ги корите внимателно во ролна. Постапката повторете ја и со преостанатите кори, водејќи сметка филот рамномерно да го распоредите.

Вака подготвените ролати префрлете ги во плех обложен со хартија за печење. Исечете ги на парчиња и премачкајте ги со масло. Доколку сакате наросете ги со сусам.

Ставете ја питата да се пече во загреана рерна на 200 степени додека да зарумени, околу 30 минути.

Кога е печена, извадете ја од рерна, оставете ја 10-тина минути малку да подизлади, па послужете ја.

Одлично одговара јогурт, кисело млеко или нешто по ваш вкус.

Loading...