Се приготвува во калап за куглоф и освен што е декоративно и интересно, премногу е вкусно!

Потребни состојки:

1 векна леб
4 јајца
3 домати
500 г шунка или по избор
150 г кашкавал
100 г путер
150 мл млеко
Сол, црн пипер, мускантно оревче, италијански зачин или зачини по ваш вкус

Постапка:

Лебот исечете го на парчиња, а секое парче намачкајте го со путер и зачинете ги.

Доматите убаво измијте ги и исечете ги на тркалца.

Брз секое парче леб ставете тркалце домат и парче шунка, па наредете ги во калап за куглоф вертикално или легнати врз плех обложен со хартија.

Јајцата изматете ги со млекото и зачинете ги по вкус, па со оваа смеса прелијте ги лепчињата.

Одозгора наросете со рендан кашкавал. Запечете во рерна додека да зарумени.