Речиси инстанто овој напиток ги чисти бубрезите од талог и песок.
Чајот од магдонос ги смирува нервите и анксиозноста.

Оваа комбинација која се прави за 5 минути, поттикнува дигестија, ги исфрла токсините од организмот и така помага во слабеењето, а се смета дека може да ослабете и до половина килограм дневно.

Чајот од магдонос низ историјата се користел и по препорака на билкарите за олеснување и одржување на редовен менструален циклус, и како лек за враќање на матката во првобитната положба после породувањето.

Магдоносот се употребува во лекувањето на сите проблеми поврзани со бубрезите. Чајот од магдонос ја спречува апсорпцијата на сол во ткивото, а со тоа ги штити бубрезите и црниот дроб и практично прави нивно чистење.

-Овој чај треба да се пие во случај на инфекција на мочниот меур, како и кај појава на камен и песок во бубрезите.

-Чајот од магдонос наоѓа примена и во превенција и третман на рак на дебелото црево кај мажите и жените, како и кај грлото на матката кај жените.

-Магдоносот е богат со фолна киселина која е од суштинско значење за кардиоваскуларното здравје.

Самиот магдонос е многу богат со витамините А, Ц, Е и минерали, а до негово редовно користење, доаѓа до намалување на лошиот ЛДЛ холестерол.

Доколку страдате од висок притисок исто така можете да го употребувате за негово намалување.

-Чајот од магдонос може да се употребува и за смирување на цревата, подобрување на варењето и отстранување на гасови.

-Магдоносот е богат и со железо, па неговата употреба се препорачува и во случај на анемија.

Една од многу едноставните намени е превенцијата од лош здив. Доволно е да се соџвакаат неколку листови магдонос и непријатниот здив ќе биде неутрализиран. Ова особено се однесува после консумирација на кромид и лук.

Магдоносот успева секаде, па лесно може да се одгледува, дури и во саксија во вашиот дом, така што секогаш можете да го имате свеж при рака.

Во било кое време од годината, па и во зимо, можете да купите семе и да го засадите во подлабока саксија и растението ќе израсне за неколку седмици доколку го ставите на светло место.

Потребни состојки:

1 голема китка магдонос (или 2 помали)
1,5 литар вода
1/2 лимон – сок
1-2 лажички мед по вкус

Постапка:

Измијте го магдоносот и исечкајте го, па додадете го во зовриена вода.
Магдоносот треба да стои 5-10 минути поклопено, а потоа да се процеди.

Откако ќе излади чајот во него се додаваат малку лимонов сок и лажица мед по желба.

Чајот можете да го пиете кога и да посакате, а за наведените симптоми треба да се пие два пати на ден.

Чајот од магдонос ќе предизвика зголемено мокрење, па затоа не се препорачува да се пие пред спиење за да не ви го наруши истото.

Бремените жени не треба да пијат чај од магдонос, поради можни штетни хормонални влијанија. Магдоносот може да се употребува и за смирување на нервите и намалување на нервозата.

Потребно е да замете корен и листови од ова растение, да ги исечкате многу ситно и да ги измешате со багремов мед. Смесата треба да стои 7 дена, а потоа се зема по една лажица навечер пред спиење.

ЗА СЛАБЕЕЊЕ

Доволна консумација на вода во текот на денот се покажала како еден од главните фактори кои влијаат врз слабеењето, но и врз здравјето.

Причината за ова е таа што водата може да го намали апетитот: чаша вода испиена 20 минути пред оброк го исполнува желудникот што резултира со помал внес на храна.

Освен тоа, понекогаш можеме дехидратацијата да ја замениме со потреба за храна, па доколку почувствувате таква потреба за грицки и нездрава храна, испијте една чаша вода и почекајте половина час – ако повеќе не сте гладни, значи проблемот бил во важата дехидрираност.

Иако водата е бескалорична и можеме неограничено да ја пиеме во текот на денот, комбинацијата со мед, краставица, лимон и слични намирници се препорачува како детоксикациско средство.

Водата со магдонос и лимон се смета за вистинско магично средство за слабеење. Оваа вода со магдонос и лимон доколку ја пиете наутро на гладен стомак, резултира со губиток на речиси половина килограм.