Од овој напиток бактеријата во желудник веднаш исчезнува: изборете се со Хеликобактер пилори еднаш засекогаш!

За да се ослободите од оваа досадна и опасна бактерија, ќе биде потребно да ја направите оваа чудотворна мешавина која се состои од само три состојки.

Мешавината, односно напитокот се приготвува многу едноставно и лесно, а состојките се лесно достапни.

Потребни состојки:

-главица брокула со средна величина
-зовриена вода околу 1 литар (колку да биде прекриена)
-прстофат морска сол

Постапка:

Ставете ја водата на оган да зоврие. Брокулата за тоа време убаво измијте ја и исечкајте ја на цветчиња.

Кога водата ќе зоврие ставете ја брокулата неколку минути, посолете и поклопете, па тргнете од оган да излади.
Изладената мешавина изблендирајте ја и складирајте ја во стаклено шише кое ќе го чувате во фрижидер.

Примена: По 50-100 мл дневно, наутро на гладно. Терапијата трае 4 седмици, а потоа се прави пауза.

Интересно е да се спомeне дека зготвената брокула има повисока нутритивна искористливост за разлика од свежата брокула. Посебно е ефикасна во лекување и третман на лечење на инфекции предизвикани од бактеријата Хеликобактер пилори (Helicobacter pylori), а притоа ги намалува тегобите и го скратува траењето на третманот.

Пробајте го домашниот и едноставен природен лек против хеликобактер пилори, помогнал на многумина!

Според хемискиот состав брокулата е богата со калциум, железо, магнезиум и значајни количини сулфур, кои даваат карактеристичен мирис при готвењето. Од групата на Б витамин, најмногу содржи Б9. Изобилува со растителни влакна кои имаат важна улога во правилната работа на дигестивниот систем.

Претходна статијаШербетен колач со мак готов за неколку минути со мера на шолја, без брашно
Следна статијаБлагослов во куќата: исчистете ја од негативна енергија