Дали некогаш сте помислиле дека аспиринот може да се користи за други цели освен само за намалување на болката? Овој лек има неколку неверојатни својства, кои многумина не можат ни да ги замислат! Ова се 11 начини за употреба на ацетилсалицилна киселина од кои секој може да има корист.

Помага во борбата против мозолчиња

Благодарение на неговите антиинфламаторни својства, аспиринот ги намалува мозолчињата и ја смирува кожата. Потребно е да се иситнат 2-3 таблети (важно е да не се обложени) и да се измешаат со сок од лимон за да се добие мазна паста.

Нанесете ја смесата на мозолчето, оставете да делува една минута, а потоа исплакнете. Не користете ја оваа смеса пред да излезете на сонце.

Го отстранува чешањето од каснување од инсекти

Аспиринот исто така ќе помогне да се намали отокот и чешањето по каснување од комарец. Растворете една таблета аспирин (необложена) во малку вода за да формирате паста. Нанесете го на местото на yбодот и оставете да делува неколку минути.

Ги стеснува порите на лицето

Аспиринот го нормализира лачењето на лојните жлезди, соодветно на тоа ја намалува големината на порите, а кожата станува сјајна и мазна.

Подготовката на оваа маска нема да ви одземе повеќе од пет минути: 7 необложени таблети аспирин, 3 супени лажици цврст јогурт или кисела павлака, 1 лажица мед Нанесете ја маската на чисто лице, оставете да делува 3-5 минути, а потоа исплакнете со вода.

Го решава проблемот со првутот

Првутот не само што не изгледа убаво, туку предизвикува и непријатност поради чешање. Ослободете се од него со мелење на две таблети аспирин и мешање со доволно шампон за миење на косата.

Делува како пилинг

Ацетилсалицилната киселина е одлична за отстранување на мртвите епидермални клетки. За да направите пилинг, едноставно измешајте неколку таблети аспирин со вода.

Смесата нанесете ја на кожата, оставете ја неколку минути, а потоа малку масирајте и исплакнете со вода. Ако вашата кожа е чувствителна, внимавајте со оваа маска, бидејќи може да предизвика иритација.

Помага да се ослободите од калусите на нозете

Овие таблети може да ги направат вашите стапала помеки, бидејќи киселината е одлична за отстранување на грубата кожа. Изронете седум таблети и измешајте ги со една лажица сок од лимон за да направите паста.

Нанесете ја смесата на стапалата и одржувајте ја топла 10 минути. И потоа поминете ги проблематичните области со камен за рендање пети.

Ја обновува оштетената коса

Дури и аспиринот може да биде корисен. Косата ја прави мазна, сјајна и помага да се зачува бојата по боење. Растворете го аспиринот во чаша топла вода. Нанесете ја оваа маска на вашата коса откако ќе ја измиете. Оставете да делува 15 минути и потоа исплакнете.

Ги отстранува дамките од пот од облеката

Аспиринот може да го продолжи „животот“ на вашата облека за која мислевте дека е уништена од дамките од пот. Помешајте една таблета аспирин со топла вода, нанесете на дамките и оставете преку ноќ. После тоа, измијте ја облеката како што обично правите и уживајте во резултатот.

Ги отстранува трагите од сапун во бањата

За оние кои веќе се уморни од перење дамки од сапун, постои одлично решение. Изронете пет таблети аспирин и додајте дел од средството за чистење. Смесата нанесете ја на површините, оставете половина час, а потоа лесно можете да ја отстраните со сунѓер.

Ја продолжува свежината на собраните цвеќиња

Вашиот букет ќе трае подолго во вазна ако ставите таблета аспирин во водата. Ова се случува затоа што аспиринот ја менува pH вредноста на водата и се забавува размножувањето на бактериите во неа. Овој трик особено добро функционира кога се розите во прашање.

Ги зајакнува ноктите

Во 200 мл вода растворете 2 таблети аспирин, капсула витамин А, 1 лажица морска сол и малку растително масло. Потопете ги рацете во растворот и држете ги 10 минути, а потоа избришете ги со хартиена крпа.