Никогаш полесно, а толку вкусно: ручек готов за 15 минути

Потребни состојки:

2 лажици путер

240 г сланина

450 г прокељ

сол, црн пипер, толчен црвен пипер

¼ шолја павлака за готвење

½ шолја рендан кашкавал

½ шолја лебни трошки

Постапка:

Вклучете ја рерната да се загрее на 200 степени, а огноотпорниот сад намастете го.

Во голем сад ставете вода, посолете и оставете да зоврие, па додадете прокељ и оставете да вари 8-10 минути.

Сланината исечкајте ја на коцки и испржете ја да стане крцкава.

Варениот прокељ и половина од сланината ставете ги во огноотпорниот сад, зачинете и залијте со павлака. Наросете со кашкавал, а на крај и со остатокот од сланината и лебните трошки.

Ставете во рерна да се запече околу 15 минути.