Незаборавен, неодолив новогодишен колач со портокали

Пригответе вкусен и сочен колач кој ќе ве восхити со мирисот и вкусот на портокалот. Можете да го испечете и во калап за куглоф.

 

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

Loading...

3 јајца

250 г шеќер

1 ванилин шеќер

120 мл масло

385 г брашно

½ прашок за печиво

3 портокали (350-400г)

 

ПОСТАПКА:

1.Портокалите добро исперете ги од сите нечистотии, па заедно со кората сомелете ги во блендер.

2.Јајцата пенасто измиксајте ги со шеќерот, ванил шеќерот и маслото.

3.Додадете брашно, прашок за печиво и пирето од портокал, па со лажица промешајте ја смесата.

4.Смесата излејте ја во калапот кој добро сте го намастиле и побрашниле.

5.Кугловот печете го 30 минути на температура од 170°C.

6.Со чепкалка проверете дали тестото е печено.

7.Изладениот куглов пред послужување наросете го со шеќер во прав.

 

Loading...