Некој ги прави со млеко во прав, ама јас ги правам на наједноставен начин: Рафаело топчиња

Лапни голтни – слатко задоволство!

Потребни состојки:

500 мл млеко
300 г шеќер
8 лажици густин
125 г путер
250 г кокос
Бадеми или лешница, по желба

Постапка:

Густинот разматете го со малку млеко, а остатокот сварете го со шеќер и ванилин шеќер.

Додадете со постојано мешање додека да згусне.

Кога ќе излади додадете изматен путер и кокос.

Обликувајте топчиња, во средината ставете бадем или лешник.

Потоа валкајте ги во кокос и ставете ги во фрижидер малку да се стегнат.

Претходна статијаЗдрав ПОМФРИТ од палента – многу едноставно за приготвување
Следна статијаФантазија од колач за 10 минути: ЛЕДЕН ВЕНЕЦ