НЕ ВИ Е ПОТРЕБНА ТЕРЕТАНА: Овој напиток согорува калории и топи масти исто како да сте истрчале 5 км

Ако сметате дека сте претерале со килограми и сте ја поминале границата на она што значи „нормална телесна тежина“ според вашата висина, пол и возраст, па поради тоа сакате да ослабете, а немате време за вежбање, тогаш обидете се со овој чај.

Тајната на овој напиток е следна: го поттикнува успорениот метаболизам да се забрза, а на тој начин многу побрзо ќе ги обавува функциите и размената на материите, побрзо ќе ги согорува калориите и ќе се топат м астите.

Не е важно дали нешто работите или едноставно си седите на каучот и додека ја гледате вашата омилена серија, го пиете и овој чај. Ќе се согоруваат калориите без разлика на тоа каде сте и што правите.

Циметот и медот во овој вкусен напиток имаат антибактериски, противвоспалителни својства, но оваа комбинација поседува уште многу други корисни својства за кои веќе имаме многу пишувано и читателите на НМД се запознати.

Овој (првиот) напиток можете да го комбинирате со вториот рецепт кој ќе го прочитате во продолжение, за да го засилите дејството и намалувањето на к илограмите да биде уште поуспешно.

ПРВ РЕЦЕПТ – Потребни состојки: 2 лажици мед, 1 лажица цимет, 1 чаша вода.

Постапка: ставете ја водата на оган да зоврое, па додајте го циметот. Веднаш тргнете го садот од оган и поклопете додека се лади. Кога напитокот доволно ќе се олади (да биде млак, но не и ладен), додајте го медот и промешајте за да се растопи.

Овој напиток се пие млак или ладен, но никако врел, бидејќи ако го додадете медот во врела вода, тогаш ќе ги изгуби своите лековити својства, а тоа не сакаме да ни се случи, зар не… Овој напиток се пие наутро на гладен стомак.

ВТОР РЕЦЕПТ -Потребни состојки: 500 мл вода, 1 супена лажица магдонос свеж, 1 супена лажица зелен чај, 6 ловорови листови, 1 стапче цимет, 1 прстофат ѓумбир во прав и 1 лимон

Постапка: Се подготвува чај. Во сад се вари 500 мл вода и откако ке зоврие се става: 1 супена лажица магдонос свеж (не смее да се додава ако лицето има низок притисок). Се додава 1 супена лажица зелен чај, 6 ловорови листови.

Се додава и 1 стапче цимет, доколку вишокот килограми се резултат на кон.сумирање на слатки и благо, во тој случај, циметот ги регулира шеќерите и притисокот (ова е по потреба, доколку сакате).

Сите овие билки се ставаат во водата и стојат 20-тина минути, поклопено. Потоа, во оваа смеса се додава на врвот на лажиче ѓумбир во прав и кога сосем ќе се излади може да се додаде и сок од 1 лимон.

Се процедува и се пие по една шолја наутро и навечер. После 7 дена секојдневна консумација се прави пауза од 2-3 дена, па се повторува со истиот редослед (7 дена консумација и 2-3 дена пауза).

Loading...
Претходна статијаСОВРШЕН ЛЕТЕН ДЕСЕРТ: Вкусно како сладолед, ама не дебелее – содржи состојка која се нарекува “храна на боговите“
Следна статијаСЕМЕТО ОД БОСИЛЕК Е ЧУДО ЗА ЦЕЛИОТ ОРГАНИЗАМ: Го чува срцето, го намалува холестеролот, спречува рак