Не ја фрлајте саламурата од маслинките, лекува кpвeн притисок и се смета за еден од најдобрите природни антибиотици

Никогаш не ја фрлајте течноста од маслинките. Иако е солена, помага при многу здравствени состојби. Дали знаевте дека сокот во кој отстојале маслинките го намалува холестеролот и ризикот од дијабетес, но исто така го подобрува и здравјето на срцето?

Познато е дека екстрактот од маслинов лист го рангира овa овошје меѓу највредните растенија во денешницата и со право ја носи титулата еден од најголемите природни антибиотици.

Moжеби не сте знаеле, но маслинките се сметаат за овошје и се рангирани како овошје со семка. Се сметаат за „братучеди“ со мангото, црешите и праските. Следниот пат пред да ја фрлите оваа течност, добро размислете пред да одлучите да не ги искористите сите нејзини придобивки.

Маслинките во тегла пливаат во сок или саламура, што е мешавина од вода, оцет и сол. Веројатно веднаш штом ја изедете последната маслинка, ќе ги истурите остатоците од саламурата во мијалникот, но можете да ја искористите на неколку начини.

pixabay.com

Всушност, постојат многу здравствени придобивки. Маслиновиот „сок“ содржи мононезаситени масти кои можат да помогнат во бор.бата против воспалителни болести, намалување на холестеролот, подобрување на здравјето на срцето и намалување на ризикот од дијабетес тип II.

Покрај антиинфламаторните својства, содржи и витамин Е, што значи дека можете да ја користите за масажа на скалпот и со тоа да го поттикнете растот на косата.

MOs810 / wikimedia

Бидејќи сокот е само мешавина од оцет, вода и сол, можете да го користите приближно на ист начин како што би користеле обичен оцет или масло за да зачините некое јадење.

Како да се користи сокот од маслинки?

Сокот од маслинки има солен, кисел и вкусен вкус, па затоа прави одлична маринада за месо. Можете да го користите за зачинување на свинско филе, маринирани шницли и правење преливи за салата.

Може да се користи наместо вода во сосови за пица и тестенини, но и како замена за чорби. Маслинките често се користат во медитеранската кујна, па затоа е добро место да побарате инспирација за примена на оваа течност – хумус, маслиново лепче и сосови базирани на јогурт.

Друга причина зошто дефинитивно треба да заштедите сок од маслиново масло е подготовка на мартини. Препорачуваме да го подготвите овој коктел со додавање 15 мл сок од маслинки. Вкусот е неверојатен.

Ако сакате да ја зачувате оваа течност откако ќе ги изедете маслинките, префрлете ја од теглата во херметички затворен сад и чувајте ја во фрижидер до една недела или во замрзнувач два месеци.

Прочитајте ја и следната статија: Чај од маслинки – силен антиоксиданс кој ќе ве оздрави и од најтешки болести

Според најновите истражувања, чајот од маслинови листови има повеќе антиоксиданси отколку зелениот чај кој е еден од најдобрите. Иако на самата помисла, маслинките обично ги визуализираме како вкусни и здрави плодови. Меѓутоа, исто така, лисјата од дрвото се исклучително корисни и лековити.

Имено, историјата на оваа билка допира далеку во минатото, а станува збор за стебло кое може да живее и до 3 000 години. Лисјата од маслинките ги користеле и старите Египќани, а во Библијата се споменува маслинката повеќе од 1.000 пати.

Листот од маслинка обилува со бројни лековити својства. Најактивното соединение во листот, кое всушност се поврзува со терапевтско делување, се нарекува олеуропеин (горчлив монотерпенски глукозид). Токму ова соединение и продуктите од неговото хидролитичко разградување, има вистинско антибактериско делување.

Листот од маслинка помага при воспаление на белите дробови, гонореја, туберколоза, грип, менингитис, хепатитис Б, херпес итн. Помага и при воспаление на уринарниот тракт но и при хируршки инфекции. Докажано е дека маслиновиот лист истовремено ги спречува инфекциите предизвикани од габички.

Соединенијата во листот од маслинка го јакнат имунитетот, ја подигаат енергијата на организмот, поседуваат антивирусно, антипаразитско, антибактериско и антифугално дејство, ги намалуваат или дури целосно ги отстрануваат и многу здравствени проблеми, го намалуваат кр-вниот притисок, концентрацијата на шеќер во кр-вта и нивото на лошиот холестерол (ЛДЛ).

РЕЦЕПТ ЗА ЧАЈ: За една чаша чај од 200 – 300 мл, потребни ви се од 15 до 20 исушени листови од маслинка (можете малку да ги издробите). Зовријте ја водата, ставете ги листовите и варете уште 2 до 3 минути.

Оставете ги листовите да отстојат уште 10 минути, па процедете. Не ги оставајте листовите да стојат подолго. Овој чај може да се пие топол или ладен, засладен со малку мед, лимон или без ништо.

Пијте го секој ден за да почувствувате подобрување за различни заболувања. Чајот е препорачливо добар да се пие и превентивно. Има слаткаст вкус. Ливчињата за чај е најдобро да се берат во пролет кога се млади. Измијте ги и исушете ги на воздух, а чувајте ги затворени во стаклена тегла.

Ликер и чај од црни маслинки за висок кр-вен притисок. Често се вели дека во рајот постоеле две дрва: смоква и маслинка. Смоквата е „дрво на вистината,“ а маслинката е „дрво на животот“.

Тоа е билка која симболизира светост, благосостојба, правичност, здравје, гордост, победа, успех, мудрост, интелигенција, чистота, ново раѓање и бројни други позитивни особености..

Потребни состојки за ликер од црни маслинки: 1 литар ракија, 600 г маслинки, 500 г шеќер, кора од портокал или лимон, 5 – 6 каранфилчиња.

Постапка: Сето заедно се меша во поголема тегла во 2 – 3 литри со голем отвор и треба да отстои 45 дена добро покриена на темно место. Често треба да се промешува, особено првите неколку дена да се растопи шеќерот.

Потоа се филтрира низ дупла газа, потоа добро се затвора и се остава да отстои околу 6 месеци. Најдобро е ликерот да се складира во шише од две или дури три литри, бидејќи ликер се добива нешто помалку од 2 литри. Овој ликер е најубав ако се прави со ракија од јаболко.

Потребни состојки за чај од маслинови лисја: 20 листови од маслинка, 500 мл вода.

Постапка: Листот од маслинки се употребува за лекување на кр-вен притисок. Овој чај се приготвува така што се земаат 20 листови од маслинка и се готват во 450 мл вода. Тоа готвење треба да трае толку, колку да остане само 200 мл вода.

Чајот се пие пред јадење, наутро и навечер по една чаша. Треба секогаш да се готви свеж чај. Овој чај е одличен за намалување на кр-вниот притисок, а не се препорачува за бремени жени.

Претходна статијаНикогаш не ја фрлајте водата од киселите краставички, може да ви олесни многу проблеми
Следна статијаЛек за ишијас, дископатија, шилци, артритис и ревматизам, помага при сите дегенеративни болести