Веројатно веќе ви е познато дека медената вода е повеќекратно полезна за здравјето на организмот. Пчелиниот мед го препорачуваат многу нутриционисти, бидејќи содржи уникатни комбинации и комплекси од витамини, минерали и ензими.

Но, доколку се користи во облик на топол напиток, односно растворен во топла вода, тој може да направи чудо.

Медената вода веќе долго време се користи за разубавување, но и како превентива и лек за разни состојби во организмот.

Мед и чаша топла вода помага при слабеење

Шеќерот што се наоѓа во медот е природен и здрав извор на калории. Покрај тоа, оваа комбинација ќе ја намали желбата за слатки.

Мед и чаша топла вода го подобрува варењето на храната

Медот и водата можат да го регулираат функционирањето на дигестивниот систем. Антисептичките својства на медот можат да имаат корисен ефект врз варењето на храната, а комбинацијата со вода ја прави столицата помека.

Мед и чаша топла вода е добар лек за имунитет

Медот има неверојатна способност да ги неутрализира бактериите. Исто така, тој е одличен антиоксиданс, кој помага во борбата против слободните радикали.

Ја зголемува енергијата

Комбинацијата на мед и топла вода може да го разбуди организмот подобро од шолја кафе.

Го смирува болното грло и ја олеснува кашлицата

Според препораката на познатата клиника Мајо, топлата вода и медот можат да ја намалат болката во грлото и да ја смират кашлицата.

Одлична комбинација за детоксикација на телото

Медот и водата ќе му помогнат на вашето тело да се ослободи од отровите. Оваа комбинација ја помага дигестијата, а доброто варење на храната е предуслов и за добра детоксикација на телото.

Можете да добиете уште подобри резултати со додавање на лимон во водата со мед. Киселината во лимонот има позитивен ефект врз функциите на ензимите и ја стимулира функцијата на црниот дроб.