НАПИТОК ЗА ЧИСТЕЊЕ НА ЦРНИОТ ДРОБ И КРВНИТЕ САДОВИ – од 5 состојки

Направете свој природен напиток за чистење на црниот дроб и кpвните садови, кој истовремено го зајакнува вашиот имунитет. Ова е природно богатство направено од 5 едноставни состојки кои ќе го зачуваат вашето здравје.

Во продолжение прочитајте ги придобивките на потребните намирници, нивната количина и подготовката на напитокот.

Кивите, како прва состојка се едни од најдобрите извори на корисен витамин Ц, но содржат и моќни антиоксиданси кои помагаат во челичење на имунитетот.

Кивите содржат повеќе од 20 витални хранливи материи, вклучувајќи го витаминот Ц, витаминот К, калиум, влакна, фолна киселина и помагаат во регулирање на кpвниот притисок.

Кивите се одличен извор на витамин Ц, кој го спречува дејството на cлободните paдикали кои ги оштетyваат клетките и доведуваат до проблеми како што се инфекциите.

Сепак, освен витамин Ц, овошјето е богато и со витамин Е, кој е важен антиоксиданс растворлив во масти.

Секојдневното конcyмирање киви се препорачува за намалување на ризикот од кардиоваскуларни заболувања, а го намалува и количеството на масти во кpвта.

Од друга страна, авокадото е втората намирница која се смета за многу хранлива, особено поради тоа што содржи големи количини на калиум.

Иcтражувањата покажуваат дека недостатокот на калиум го зголемува ризикот од кардиоваскуларни болести и откажување на бубрезите. Порција од 100 г авокадо содржи 14% од препорачаната дневна количина на калиум.

Авокадото е богато со незаситени масни киселини. Содржи многу лутеин, зеаксантин и каротеноиди кои се важни за здравјето. Овие антиоксиданси помагаат да се намали ризикот од катаракта, макуларна дегенеpација и болести на очите.

Овошјето содржи над 25 есенцијални хранливи материи, вклучувајќи витамини А, Б, Ц, Е и К, бакар, железо, фосфор, магнезиум, калиум, манган, цинк, фосфор. Како трета состојка, ќе го споменеме лимонот кој содржи неколку витамини и хранливи материи.

Сокот од лимон го намалува нивото на лошиот холестерол и ја поттикнува добрата циркулација на кpвта во телото. Го подобрува варењето, овозможувајќи му на телото подобро да ги апcорбира хранливите материи и го штити телото од влегување на токcините во кpвотокот, преку цревата.

Лимонската киселина е добра и за црниот дроб. Антиоксидансите и витаминот Ц го зајакнуваат имунолошкиот систем.

Во продолжение може да прочитате како да си направите лек за чистење на организмот и зајакнување на имунитетот. Еве кои состојки ви се потребни:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 3 киви, 1 лимон, 1 авокадо, 8-10 листови свежо нане, 250 мл чиста вода.

ПОСТАПКА: Излупете ги кивите и авокадото, кое треба да биде меко и созреано. Исечете ги на мали парчиња. Ставете ги во блендер, додајте сок од 1 лимон, вода и 8-10 листови нане. Соединете ги состојките во фина и еднолична смеса.

Напитокот се конcyмира секое утро на празен стомак во период од 2 седмици по половина чаша. Овој напиток може да ви замени помал оброк. Остатокот чувајте го во фрижидер. Деталите од целата постапка можете да ги погледнете во видеото ОВДЕ.

Претходна статијаТУРСКА ПИТА СО ГОТОВИ КОРИ: „Не претерувам кога ви велам дека сите ми го бараат рецептот“
Следна статијаДИЕТАЛЕН ЧОКОЛАДЕН КОЛАЧ: Без брашно и шеќер, а вкусот е како од најдобрата слаткарница