Напиток кој навистина за 48 часа го разбива салото: По првата голтка имате чувство на топлина

Овој мевлем го елиминира вишокот масти и вода од организмот, ја подобрува функцијата на мозокот, го подобрува памтењето, го подобрува слухот и видот, општо ги засилува когнитивните функции.

За сето ова се заслужни главните состојки од кои се приготвува овој напиток-мевлем, бидејќи не само што ја подобруваат циркулацијата и протокот на крвта, туку овозможуваат и подобра снабденост со кислород и хранливи материи до ткивата. На тој начин доаѓа до зголемување на метаболизмот и согорување на масните клетки кои инаку, многу тешко се разбиваат.

Главни состојки на овој рецепт се свежиот рен, непрскани лимони со кора и мед. Веќе доста имаме пишувано за медот и лимонот, па затоа само накратко ќе се задржиме на ренот.

ВКУС КОЈ СÈ ГОВОРИ: Кога ќе го пробате овој напиток-мевлем, самиот вкус ќе ви каже на кој начин тој делува. Ќе имате чувство како буквално салото да се пржи, ќе почувствувате дека нешто се случува, нешто необично.

Оние што претходно го пробале ренот знаат колку тој е лут, па доколку имате чувствителен стомак, консултирајте се со вашиот лекар пред негово консумирање.

Поради неговиот состав (витамин Ц, калиум, витамин Б1, витамин Б6, железо, калциум, витамин Б2, магнезиум, фосфор) – ренот освен како гурманско, се користи и како лековито средство.

Претставува чест додаток во разни јадења, посебно со масна храна, бидејќи помага полесно да се свари.

Ренот го чисти организмот, го забрзува метаболизмот, го елиминира уморот, па најмногу им се препорачува на дијабетичарите. Го поттикнува размножувањето и развојот на корисните бактерии во цревата.

Потребни состојки:

125 г рен
3 непрскани лимони
3 лажици мед

Постапка:

Измиксајте во блендер 125 г рен. Земете три лимони, расечете ги, извадете ги од нив семките, па заедно со кората исто така измиксајте ги и измешајте ги со ренот.

Во оваа смеса додадете три лажици мед и сето добро измешајте го. Складирајте го во затворена тегла и чувајте го во фрижидер.

Употреба: По една мала лажичка од мевлемот двапати дневно со оброк. Се консумира во текот на три седмици и ќе забележите како обемот на стомакот ви се намалува.

Претходна статијаЧоколаден куглоф со јогурт – мек и сунѓерест истовремено, се топи во уста
Следна статијаТри супербилки кои повеќекратно ја возвраќаат љубовта