Намалив 2 кг за 5 дена…Само 1 чаша е доволна да го решите запекот и да ги прочистите цревата за 3 дена..Еве што ви е потребно:

ЧИА СЕМЕ. Чиа семето е моќен извор на влакна и антиоксиданси, богат со минерали, витамини, омега-3 масти и протеини, ги чисти цревата и има детоксикациски ефекти.

Благодарение на влакната кои ги содржи, обезбедува контрола на тежината и помага при слабеење. Го регулира холестеролот во крвта и ги штити цревните функции.

Прочитајте: „За топење на салото и целулитот – ефикасен напиток со чиа семе“ОВДЕ.

Содржи растителни протеини, го забрзува метаболизмот и го олеснува согорувањето на мастите. Помага да изгубите тежина со тоа што ве држи сити долго време. Повеќе за чиа семето прочитајте ОВДЕ.

ЛИМОН. Со забрзување на метаболизмот, помага да се согорат мастите во вашето тело.

Го зајакнува имунолошкиот систем, го чисти црниот дроб, го зајакнува вашето здравје и ве штити од штетни бактерии. Има висока содржина на железо, па помага во решавање на проблемите со анемијата.

МЕД. Суровиот мед, кој има антиоксидативно дејство, обезбедува отстранување на токсините.

Го олеснува губењето на тежината преку забрзување на метаболизмот со витамини, минерали и ензимите што ги содржи. Тоа е едно од најприродните решенија за луѓето кои имаат проблеми со желудникот и цревата.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

1 лажица Чиа семе
половина лимон
1 лажичка мед
1 чаша вода (200 мл)

ЗАБЕЛЕШКА: Не се препорачува за бремени и доилки. Оние кои имаат некоја друга болест или алергија, прво треба да се консултираат со својот лекар.

ПОСТАПКА:

Помешајте го чиа семето со чаша вода и оставете го во фрижидер да отстои 4 часа колку што му е потребно за да се претвори во гел и убаво да набубри.

Потоа измиксајте го во блендер за да се иситни што повеќе, а на тој начин организмот полесно и поефикасно ќе ги апсорбира хранливите материи.

Додајте го медот и сокот од лимон, добро промешајте и сипете во чаша. Ова заменува еден оброк. Пијте го наместо вечера, во текот на еден месец за подолгорочни резултати. Видеопрезентацијата погледнете ја ОВДЕ.